Lech Wałęsa

i

Autor: https://www.ilw.org.pl/en/

O CO CHODZI?

Sprawa Wałęsy w Trybunale w Strasburgu. Media: organ rozważa uruchomienie rzadkiej procedury

2022-10-13 20:35

Biuro prasowe Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu przekazało, że Trybunał powiadomił polski rząd o skardze Lecha Wałęsy. Jak donosi “Gazeta Wyborcza” sprawa została zakwalifikowana jako priorytetowa.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował polskiemu rządowi sprawę Lecha Wałęsy. Polskie władze muszą się teraz odnieść do stawianych zarzutów. 

Według “GW” europejski organ rozważa uruchomienie w tej sprawie rzadko stosowanej tzw. procedury pilotażowej. Sięga się po nią w sprawach o szczególnym znaczeniu. 

Zaczęło się od procesu o ochronę dóbr osobistych. Sprawa trwa od 2005 roku 

Skarga Wałęsy jest związana ze sprawą sporu pomiędzy były prezydentem a Krzysztofem Wyszkowskim z 2005 roku, kiedy to były prezydent wytoczył Wyszkowskiemu proces o ochronę dóbr osobistych. Chodziło o słowa Wyszkowskiego, który w telewizji stwierdził, że Wałęsa był w okresie PRL-u współpracownikiem SB i działał pod pseudonimem “Bolek”. Prawocny wyrok w tej sprawie zapadł dopiero w 2011 roku, a Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazał Wyszkowskiemu przeprosić byłego prezydenta. 

W 2021 roku wyrok został uchylony przez nową Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (IKNiSP) Sądu Najwyższego dzięki skardze nadzwyczajnej prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. IKNiSP uznała, że skarga Ziobry częściowo zasługuje na uwzględnienie, a wyrok w punkcie nakazującym przeprosiny został uchylony. 

Trybunał w Strasburgu przyjął skargę Wałęsy do rozpoznania

Lech Wałęsa w swojej skardze do ETPC zarzucił Polsce naruszenie kilku artykułów europejskiej konwencji praw człowieka. Mają one związek z uchyleniem prawomocnego wyroku w jego sprawie.

W ocenie byłego prezydenta został on pozbawiony prawa do sądu gwarantowanego przez art. 6 konwencji. Chodzi o przepis wskazujący, że każdy ma prawo do rozpatrzenia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą. 

“Wyborcza” donosi, że Trybunał zadał w sprawie Wałęsy polskiemu rządowi dziewięć pytań. 

Zdaniem dr Marcina Szweda, prawnika z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w tym momencie trudno stwierdzić, w którą stronę pójdzie ETPC.  - Czy zakwestionuje skargę całkowicie, nakaże doprecyzować przesłanki albo wskaże, że inna izba powinna takie sprawy rozpoznawać. Oczywiście na tym etapie nie można też całkowicie wykluczyć, że w ogóle zrezygnuje z wydawania wyroku pilotażowego - powiedział prawnik w rozmowie z “GW”. 

Sonda
Czy Lech Wałęsa współpracował z SB?
Wałęsa nie był agentem! Prof. Dudek UJAWNIA kulisy Solidarności - Raport Walczaka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany