Lech Wałęsa, Jerzy Urban

i

Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS, AP Photo/Alik Keplicz Lech Wałęsa, Jerzy Urban

Zdecydowana reakcja

Jerzy Urban nie żyje. Lech Wałęsa ujawnia: Nie chciałem pić whisky z Urbanem

- Myślałem, że kiedyś Jerzego Urbana rozliczymy, ale nie zdążyliśmy. Pamiętam, jak kiedyś zaprosił mnie do swojego gabinetu w Urzędzie Rady Ministrów i chciał poczęstować whisky. Ja jednak zdecydowanie odmówiłem – zdradza w rozmowie z „Super Expressem” Lech Wałęsa (79 l.). Były prezydent ma nadzieję, że na tamtym świecie Urban zostanie rozliczony. - Tu się go niestety nie udało rozliczyć – zaznacza były prezydent.

Polacy kojarzą Jerzego Urbana (+ 89 l.) głównie ze stanowiskiem rzecznika Rady Ministrów PRL, które piastował w latach 1981 – 1989. Przez wiele lat współpracował też z szefem MSW gen. Czesławem Kiszczakiem, a zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko (+ 37 l.) był częstym obiektem medialnych ataków Urbana. Propagandysta stanu wojennego zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek. - Niestety nie zostanie już tu rozliczony, ale na tamtym świecie już tak – mówi nam Lech Wałęsa, który przypomina sobie pierwsze spotkanie z Urbanem. - W latach 80-tych, konkretnie to był chyba 1981 rok, Jerzy Urban zaprosił mnie do swojego gabinetu w Urzędzie Rady Ministrów. Podszedł do szafy, wyjął whisky i chciał, żebyśmy strzelili sobie po jednym kielichu. Ja jednak byłem wówczas na jakichś lekarstwach i nie było mowy o piciu. Może jakbyśmy wtedy jednak razem się napili, to by się to inaczej ułożyło wszystko… Powiedziałem wtedy Urbanowi, że jak mogłem, to nie miałem, a jak mam, to nie mogę i odmówiłem zdecydowanie Urbanowi wypicia alkoholu – opowiada nam Wałęsa. I zdecydowanie potępia byłego rzecznika. - Bardzo negatywnie patrzyłem na Urbana z punktu widzenia politycznego. Urban grał nieczysto. I ja jako człowiek wierzący biorę pod uwagę to, że na tamtym świecie będziemy rozliczeni sprawiedliwie, bo tu się nie udało - podkreśla Lech Wałęsa

Pogrzeb Jerzego Urbana odbędzie się we wtorek 11 października o godzinie 13:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. 

Sonda
Lubiłeś/-aś Jerzego Urbana?
Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat
Listen to "Wałęsa nie był agentem! Prof. Dudek UJAWNIA kulisy Solidarności. [RAPORT WALCZAKA]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają