Kazimierz Kik

i

Autor: PAWEŁ DĄBROWSKI Kazimierz Kik

Wyborcze przewidywania

"Spodziewam się zwycięstwa PiS. Opozycja nie ma argumentów". Znany politolog już wie, kto wygra wybory i stawia sprawę jasno

2023-08-08 14:56

- Spodziewam się zwycięstwa PiS z tego powodu, że opozycja nie ma argumentów. Nie ma argumentów ideowych, programowych i nie ma jedności na opozycji - ocenia w rozmowie z PAP politolog prof. Kazimierz Kik. Zdaniem znanego politologa największym problemem wyborów może być niska frekwencja.

Wybory 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Chociaż nie ma jeszcze ogłoszonego terminu wyborów parlamentarnych, to najprawdopodobniej wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października. Takie są przewidywania. A kto wygra najbliższe wybory? Zdaniem eksperta od polityki prof. Kazimierza Kika wybory wygra obecna władza. Jak mówi profesor Kik kampania będzie toczyć się wokół kilku głównych tematów, tj.: drożyzny, dostępności do służby zdrowia i edukacji. - Cała masa tych spraw codziennych będzie tym czynnikiem zasadniczym w kampanii wyborczej - podkreślił politolog. I stawia sprawę jasno: - Wygra PiS. To sprawa jest oczywista, ponieważ decydującym czynnikiem będzie polityka socjalna - stwierdził politolog w rozmowie z PAP.

CZYTAJ: Giertych wystartuje do Sejmu? Kamiński ujawnia sensacyjne plany

Politolog ocenia, że to, co będzie największym kłopotem wyborów, to liczba wyborców, którzy wezmą udział w głosowaniu: - Ja się tylko boję się o frekwencję, bo kampania będzie coraz bardziej napięta emocjonalnie - powiedział. Zdaniem eksperta od polityki coraz większa "część Polaków może być zniesmaczona charakterem kampania. W efekcie grozi nam Polska podzielona na pół, gdzie jedna cześć nie rozmawia z drugą". Zdaniem prof. Kika w domu może zostać młodzież, ale też osoby, które będą zniesmaczone językiem kampanii wyborczej. Wiadomo, że PKW zaopiniowała projekt postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w dokumencie wskazano datę 15 października.

Express Biedrzyckiej WYBORY 2023 - dr E. Pietrzyk-ZIENIEWICZ, dr M. OCZKOŚ, dr B. GRABOWSKI - Runda 2