Wybory, głosowanie, urna wyborcza

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Wybory w Polsce

PKW zaopiniowała termin wyborów wskazany przez prezydenta. Wybory odbędą się 15.10.2023? Ekspert ocenia ten termin

2023-08-08 14:04

Choć oficjalnej daty wyborów parlamentarnych wciąż nie ma, to nieoficjalnie wiadomo, że prezydent Andrzej Duda (51 l.) zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o zaopiniowanie 15 października jako terminu wyborów. PKW zaopiniowała termin, a opinia wpłynęła do Kancelarii Prezydenta.

Kiedy wybory w Polsce? Ekspert: Wybory w połowie października to najlepszy termin

- Pan prezydent ogłosi wybory zgodnie z terminem konstytucyjnym, czyli do 14 sierpnia – mówi nam minister Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP. Jak jednak wiadomo nieoficjalnie, prezydent Andrzej Duda zwrócił się do PKW z prośbą o zaopiniowanie 15 października jako terminu wyborów.

- Opinia Państwowej Komisji Wyborczej do projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów została przekazana do Kancelarii Prezydenta - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Eksperci nie mają wątpliwości, że wybory w połowie października to najlepszy termin zarówno dla władzy, jak i opozycji. - Im później wybory tym gorzej dla rządzących, ponieważ może się pogarszać sytuacja gospodarcza w Polsce, może następować zubożenie społeczeństwa etc. Czyli im szybciej będą wybory, tym lepiej dla PiS. Paradoksalnie termin wyborów 15 października jest też korzystny dla opozycji, dla PO, ponieważ marsz 1 października, jaki organizuje Tusk, będzie miał duży wpływ na wynik wyborczy – komentuje nam prof. Kazimierz Kik, politolog. 

Wybory parlamentarne 2023

Wybory parlamentarne  Polsce zrządza prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, prezydent wyznacza datę wyborów parlamentarnych na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia obecnej kadencji Sejmu i Senatu (a ta rozpoczęła się 12 listopada 2019 roku), wybory do Sejmu i Senatu odbywają się zawsze w dniu ustawowo wolnym od pracy.

Sonda
Czy PiS wygra najbliższe wybory?
Express Biedrzyckiej WYBORY 2023 - Dominika DŁUGOSZ, Jarosław KUISZ, Łukasz WARZECHA - Runda 1
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany