Jarosław Kaczyński

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

Partię rządzącą od władzy dzieli przepaść

Sondaż: Wyniki nie ucieszą Kaczyńskiego. Tylu mandatów zabrakłoby do władzy

2022-12-06 12:41

Dla Prawa i Sprawiedliwości wyniki najnowszego sondażu poparcia politycznego to kubeł zimnej wody. Z badania United Surveys wynika, że partia rządząca może liczyć na pierwsze miejsce w zestawieniu pod względem poparcia. Nijak jednak nie przekłada się to na sprawowanie rządów. Prawicowej formacji zabrakłoby sporo mandatów do sprawowania stabilnej władzy.

Fatalne wieści dla formacji rządzącej. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory, gdyby odbyły się one w grudniu. Nijak jednak nie przekłada się to na sprawowanie po nich władzy, ponieważ ekipa Jarosława Kaczyńskiego (73 l.) byłaby przez kilkadziesiąt mandatów od stabilnych rządów.

PiS wygrywa sondaż, ale nie rządzi. Prawicowej partii zabrakłoby mandatów

Wynik 33,6 proc. poparcia to największe ze wskazań w sondażu. Na nic jednak ma się taka wygrana, jeśli nie można sprawować po niej władzy. Tymczasem okazuje się, że PiS zabrakłoby aż 39 mandatów do sprawowania stabilnych rządów, które potrzebują przynajmniej 231 mandatów. PiS uzyskałoby ich 192.

Druga w zestawieniu Koalicja Obywatelska zanotowała wynik poparcia na poziomie 26,9 proc. głosów, co z kolei daje 150 mandatów, jak wskazuje United Surveys w swoim badaniu. 10,8 proc. poparcia, 48 mandatów i miejsce trzecie to wynik Polski 2050 Szymona Hołowni.

Poza podium znalazła się natomiast Lewica z wynikiem 9,7 proc. głosów i z liczbą 41 głosów w izbie niższej. Do Sejmu weszłyby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe (5,9 proc. i 17 mandatów) oraz Konfederacja, która z wynikiem 5 proc. poparcia (11 mandatów) balansuje na progu wyborczym.

Rozkład sił z sondażu grozi rozkładem PiS? Nowogrodzka mogłaby przytulić władzę, ale rząd byłby mniejszościowy

Taki rozkład sił, jaki zaprezentowany został w wynikach badania, nie oznacza, że PiS nie mogłoby sięgnąć po władzę. Prezydent tradycyjnie po wyborach oddaje misję stworzenia rządu zwycięskiej partii. Ciężko jednak oczekiwać, by ze 192 mandatami PiS było w stanie utrzymać rząd mniejszościowy. Co więcej, nawet hipotetyczny sojusz z PSL oraz Konfederacją dałby formacji Kaczyńskiego tylko 220 głosów.

Sondaż przeprowadzony przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski w dniach 2-4 grudnia na grupie 1000 ankietowanych. 

Poniżej galeria z poradami polityków PiS na wygranie wyborów

Sonda
Zamierzasz wziąć udział w wyborach w 2023 roku?
Marcin Kierwiński: "To że Ziobro nienawidzi się z Kaczyńskim, to jest dość oczywiste" [Raport Walczaka]