Sejm głosowanie posiedzenie ul.Wiejska Warszawa

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Sejm głosowanie posiedzenie ul.Wiejska Warszawa

Wybory 2023

Sondaż wyborczy. Zaskakujący wynik Konfederacji. Na kogo zagłosują Polacy?

2023-06-11 10:21

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. W związku z tym regularnie pojawiają się nowe sondaże wyborcze. Na kogo zagłosowaliby Polacy, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę?

Z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że gdyby  wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 35,9 proc. badanych, na KO - 29,6 proc, na Trzecią Drogę - 11 proc., a na Nową Lewicę - 7,2 proc.

Sondaży wyborczy 2023. Zjednoczona Prawica z najwyższym wynikiem

W badaniu opinii publicznej, przeprowadzonym przez pracownię Estymator dla DoRzeczy.pl, ankietowani mieli wskazać, na którą partię oddaliby głos, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę.

Według sondażu, Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na głosy 35,9 proc. badanych, Koalicja Obywatelska - na poparcie 29,6 proc., a Konfederacja - na 13,9 proc. głosów. 11 proc. respondentów zadeklarowało poparcie dla Trzeciej Drogi (Polska2050 i PSL), 7,2 proc. - dla Nowej Lewicy, a 2,4 proc. wybrało opcję "inni".

Badanie zrealizowano w dniach 9-10 czerwca metodą CATI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1043 dorosłych osób.

Wybory w Polsce. Kto utworzy rząd po wyborach parlamentarnych?

Dziennik Rzeczpospolita również zlecił przeprowadzenie sondażu wyborczego. Analizę przygotowała firma SW Research i dotyczyła ona utworzenia rządu przez wybrane partie. Z sondażu wynika, że w utworzenie po wyborach parlamentarnych - w jakiejś formule - rządu przez PiS wierzy łącznie 37,8 proc. badanych, a w stworzenie rządu przez opozycję 38,8 proc.

W sondażu SW Research dla rp.pl, opublikowanym w niedzielę w portalu, zapytano "jakim wynikiem Pani/Pana zdaniem skończą się jesienne wybory parlamentarne?".

"Na tak zadane pytanie 17,4 proc. respondentów odpowiedziało, że wybory wygra PiS i utworzy rząd większościowy. Zdaniem 20,4 proc. wybory wygra PiS i utworzy rząd w koalicji z innym ugrupowaniem bądź ugrupowaniami" - podano.

Czy opozycja ma szansę na większość? Tak uważają Polacy

Jak wykazał sondaż, "8,5 proc. badanych uważa, że wybory wygra KO i utworzy rząd większościowy". "20,3 proc. badanych jest zdania, że wybory wygra KO i utworzy rząd z innym ugrupowaniem bądź ugrupowaniami. 10 proc. respondentów uważa, że wybory wygra PiS, ale rząd utworzy opozycja. 4,9 proc. ankietowanych jest zdania, że wybory zakończą się innym wynikiem niż któryś z powyższych. 18,5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie" - poinformowano.

Dodano, że "łącznie w utworzenie po wyborach - w jakiejś formule - rządu przez PiS wierzy 37,8 proc. respondentów, z kolei w stworzenie rządu przez opozycję - 38,8 proc." Badanie przeprowadzono w dniach 6-7 czerwca na dobranej w sposób losowo-kwotowy próbie 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Sonda
Czy 800 plus oraz darmowe leki i przejazdy autostradą sprawią, że PiS wygra wybory?
Wieczorny Express - Krzysztof Bosak