Jarosław Kaczyński jest niezmiennie politykiem, mającym największy elektorat negatywny. Z kolei Grzegorz Schetyna kojarzy się z przegraną, nie jest wiarygodny. Siła jego formacji polega na niechęci ludzi do PiS, a nie miłości do lidera
– analizuje prof. Kazimierz Kik (71 l.), politolog. A skąd zatem bierze się sympatia do tych, których wybrano najlepszymi politykami 2018? - Pierwsze miejsce Morawieckiego jest odzwierciedleniem nadziei, jakie wiążą Polacy z premierem i jego rządem. To polityk fachowy i jednocześnie ideowy. Tu zadecydował elektorat prawicowy, w przypadku Tuska – liberalny, ten który wspomina z nostalgią jego rządy. Wśród nich ma opinię polityka w skali europejskiej. Biedronia wybierają ci, którzy mają dość i PiS i PO. To dość duża grupa, bo przecież Biedroń jest przed Dudą. Rośnie nam grupa tych, którzy chcieliby się wyrwać z tego kręgu wyboru między dwoma partiami. Prezydent nadal cieszy się sympatią, ale mniejszą. Stracił w 2018 roku m.in. poprzez odpuszczenie sprawy referendum konstytucyjnego. Pokazał się jako polityk wycofany. Polacy wolą zawierzyć obietnicom gospodarczym Morawieckiego - uważa nasz ekspert.
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 29-30 listopada 2018 roku metodą CAWI na próbie 1098 dorosłych Polaków.
Najlepszy polityk 2018 to...
Mateusz Morawiecki 21 %
Donald Tusk 21 %
Robert Biedroń 11 %
Andrzej Duda 10 %
Najgorszy polityk 2018 to...
Jarosław Kaczyński 37 %
Grzegorz Schetyna 11 %