Wybory prezydenckie już wiosną przyszłego roku. Znamy już kilku kandydatów w prezydenckim wyścigu. Kandydatem KO jest Rafał Trzaskowski, PiS popiera kandydata obywatelskiego Karola Nawrockiego. Reprezentantem Konfederacji został Sławomir Mentzen, zaś Marek Jakubiak to kandydat z koła Wolni Republikanie, natomiast marszałek Sejmu Szymon Hołownia będzie kandydatem niezależnym. Nie znamy jeszcze konkretnego nazwiska jeśli chodzi o kandydata Lewicy, które zostanie zaprezentowane jeszcze przed świętami.
Instytut Badań Pollster sprawdził na zlecenie "Super Expressu", jak zagłosowaliby Polacy, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę. Liderem sondażu jest Rafał Trzaskowski, na kandydata KO postawiło 35 proc. badanych, drugie miejsce zajął Karol Nawrocki z wynikiem 21 proc. Uwagę zwraca zaś pozycja trzecia i miejsce tuż za podium, okazuje się, że Sławomir Mentzen może liczyć na 11 proc. poparcia, a Szymon Hołownia na 10 proc. Przedstawiciel Lewicy ujęty w sondażu, a także Marek Jakubiak mogą liczyć na poparcie 4 proc.
Eksperci komentują. Tak oceniają wyniki sondażu
Prof. Olgierd Annusewicz : - Przed kandydatem PiS jest jeszcze dużo roboty, dlatego, że wynik sondażowy jest dużo niższy niż uzyskiwany przez PiS. Trzeba zainwestować w pracę nad rozpoznawalnością kandydata. Jego idea obywatelskości może mu pomóc przed drugą tura, ale żeby do niej wejść, potrzebny jest dobry wynik. Sondaż zresztą pokazuje, że II tura jest prawie pewna i wszystko rozstrzygnie się między kandydatami PO i PiS. Panowie Mentzen i Hołownia mogliby powalczyć o drugą turę, gdyby do gry wszedł nowy kandydat, prezydencki, który odbierze wyborców Nawrockiemu.
Prof. Kazimierz Kik: - Należy spodziewać się sukcesu pana Trzaskowskiego, ale wynik nie jest jeszcze przesądzony. Duży wpływ na wybór polskiego prezydenta może mieć ostatecznie sytuacja międzynarodowa. W innych krajach wybory wygrywają prawicowi populiści, także prorosyjscy. Od stycznia w USA prezydentem będzie Donald Trump, który deklaruje stworzenie w Europie międzynarodówki populistycznej. Jeśli jego administracja poprze pana Nawrockiego, poparcie dla tego kandydata możne znacząco wzrosnąć.
Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 25-26.11.2024 roku na próbie 1015 dorosłych Polaków.
Wybory prezydenckie w Polsce
Wiadomo, że datę wyborów prezydenckich w Polsce określa Konstytucja. - Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej - nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów - czytamy w artykule 128. punkcie 2. Konstytucji RP.
W 2025 roku możliwymi terminami wyborów są: 4 maja 2025, 11 maja 2025, 18 maja 2025 lub 25 maja 2025. Możliwymi terminami drugiej tury wówczas są: 18 maja, 25 maja, 1 czerwca, 8 czerwca.