Donald Tusk, 2022r.

i

Autor: AP Photo/Francois Mori Donald Tusk

Lider Platformy przyjacielem Putina?

Sondaż: PiS oskarża Donalda Tuska o sprzyjanie Rosji. Polacy zabrali głos

2022-09-27 9:13

W najnowszym sondażu United Surveys pracownia zbadała, co na temat kontaktów Donalda Tuska (65 l.) z Kremlem podczas jego rządów sądzą Polacy. Badanie jest następstwem polityki podjętej przez Prawo i Sprawiedliwość, które w ostatnich tygodniach w swojej narracji próbuje udowodnić, że były premier z PO jest w zasadzie sojusznikiem Putina (72 l.).

Donald Tusk przyjacielem Władimira Putina? Do takiego obrazka próbuje przekonać Polaków Prawo i Sprawiedliwość. Ostatnie wypowiedzi polityków tej partii oraz materiały pojawiające się w rządowej Telewizji Polskiej wskazują na to, że cały aparat partyjny nastawiono na przekonanie Polaków do prorosyjskiego skrętu Donalda Tuska.

Donald Tusk i Władimir Putin. Polacy zabrali głos w sprawie

W badaniu przeprowadzonym przez pracownię United Surveys dla Wirtualnej Polski zadano Polakom pytanie "Donald Tusk, gdy był premierem, był sojusznikiem Rosji i Putina?". 51,2 proc. ankietowanych wskazało, że tak nie było, z czego 29,5 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź "zdecydowanie nie".

Sojusznika Kremla w Donaldzie Tusku widzi natomiast 36,7 proc. badanych, z czego 19,8 proc. ankietowanych wskazało na odpowiedź "zdecydowanie tak". 12,1 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Wyborcy PiS przekonani, że Kreml z Donaldem Tuskiem miał dobry kontakt

Jeśli to samo pytanie, co ogółowi Polaków, zadać tylko wyborcom PiS, odpowiedzi są zupełnie inaczej rozłożone. 82,4 proc. wyborców PiS przekonanych jest, że Donald Tusk sprzyjał Władimirowi Putinowi podczas swojej prezydentury. Z tego aż 56,8 proc. wskazało odpowiedź "zdecydowanie tak". 9,1 proc. ankietowanych wskazało, że Donald Tusk wcale nie był sojusznikiem Władimira Putina, a zdecydowanych na taką odpowiedź jest 2,6 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 23-25 września metodą CAWI na grupie tysiąca Polaków.

Express Biedrzyckiej - Marcin Kierwiński wierzy w Platformę Obywatelską. "Jest o połowę lepiej"

Poniżej galeria, w której zobaczycie jak Jolanta Kwaśniewska (67 l.) gotowała dla uchodźców

Sonda
Czy Donald Tusk powinien wygrać wybory?