Jak do tej pory wyliczono, przez 7 lat ze skarbu państwa na odszkodowania dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wydano od 67,5 mln zł do aż 75 mln zł (w zależności od źródła). W związku z tym Instytut Badań Pollster zadał respondentom pytanie, czy rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej, których szczątki bliskich zostały zamienione, powinny otrzymać od państwa dodatkowe odszkodowanie.
Ponad połowa ankietowanych na tak postawione pytanie nie miała żadnych wątpliwości z udzieleniem odpowiedzi, stwierdzając, że pomimo wykrytych nieprawidłowości takie rodziny nie powinny kolejny raz otrzymywać odszkodowania. Taką opcję zaznaczyło 63% ankietowanych. Jedynie 1/5 badanych (20%) uznało, że państwo powinno jednak wypłacić dodatkowe świadczenia wszystkim wnioskującym o to rodzinom. Pozostałe 17% osób, które wzięły udział w badaniu, nie potrafiły się zdecydować na stanowczą odpowiedź i wybrało opcję "nie mam zdania".
Doktor Bartłomiej Biskup, politolog z UW w rozmowie z se.pl krótko ocenił, że takie wyniki w ogóle go nie zaskakują. W jego opinii nie należy w tym przypadku doszukiwać się drugiego dna (np. "zmęczeniem" tematem katastrofy smoleńskiej lub też pamiętania, jakie kwoty zostały dotychczas wypłacone). W jego opinii w takim przypadku działa stary jak świat schemat- w przypadku, w którym to my mamy być beneficjentami jakiegokolwiek odszkodowania, to jesteśmy do tego nastawieni pozytywnie, jednak gdy nas to nie dotyczy działamy dokładnie odwrotnie.
Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 7-8 czerwca 2017 roku na próbie 1059 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.
Zobacz także: OSTRO! Saryusz-Wolski przerywa milczenie i mówi o Tusku: Co za SZMATA!