Solidarność kontra rząd PiS. Co zdecyduje krajowy sztab protestacyjny?

i

Autor: NSZZ Solidarność

Solidarność kontra rząd PiS. Co zdecyduje krajowy sztab protestacyjny?

2019-02-03 11:07

W poniedziałek (4 lutego) związkowcy z „Solidarności” będą składać wizyty w biurach posłów Prawa i Sprawiedliwości. To protest przeciwko niewielkiemu wzrostowi wynagrodzeń w szeroko rozumianej sferze budżetowej. W województwie śląskim związkowcy, z największej struktury regionalnej „Solidarności”, będą domagać się realizacji Programu dla Śląska oraz wsparcia dla przemysłu motoryzacyjnego i zbrojeniowego.

W Śląskiem związkowcy już raz odwiedzali biura poselskie PiS. 21 stycznia przedstawiciele „Solidarności” przekazali petycję dotyczącą coraz trudniejszej sytuacji w górnictwie. – Chcemy, żeby posłowie, którzy wywodzą się z naszego regionu, w końcu zainteresowali się problemami branży. Chcemy im też przypomnieć, że niedługo są wybory i społeczność naszego regionu na pewno rozliczy parlamentarzystów z ich aktywności – mówił wówczas Bogusław Hutek, szef górniczej „Solidarności”. Między śląsko-dąbrowską „Solidarnością” a resortem energii od kilku miesięcy panują zimne stosunki. Zarząd Regionu wyraził nawet wotum nieufności wobec Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii. W petycji przekazanej pisowskim posłom w styczniu górnicza „Solidarność” wyraziła „stanowczy sprzeciw wobec obecnego kierunku polityki energetycznej i klimatycznej polskiego rządu oraz działań podejmowanych przez poszczególne ministerstwa wobec sektora górnictwa węglowego”.

Związkowcy uważają, że Program dla Śląska „nie jest realizowany w obszarach związanych z innowacjami w energetyce i górnictwie”, a rząd choć obiecywał obniżenie obciążeń publicznoprawnych w górnictwie, nic w tej materii nie uczynił. Przypomnijmy, że 11 stycznia NSZZ „Solidarność” powołał krajowy sztab protestacyjno-strajkowy. Ma się zebrać na posiedzeniu 5 lutego i wówczas „zostaną podjęte decyzje dotyczące dalszych działań protestacyjnych”.