Śnięte ryby w Odrze

i

Autor: Wody Polskie

Złe wieści

Śnięte ryby w Odrze. Wody Polskie wydały oświadczenie

2023-07-31 14:44

Kolejny raz napływają złe wieści o Odrze. Wody Polskie poinformowały o pojawieniu się w rzece śniętych ryb, które napływają do polskiej części rzeki z Czech. Wydano oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

To nie koniec trudnej sytuacji w Odrze. Jak się okazuje, w rzece pojawiły się śnięte ryby. - 26 lipca br. w godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu (oraz starego mostu drogowego) w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby – czytamy w oświadczeniu.

Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne, już zostały poinformowane odpowiednie instytucje, które mają pomóc w ustaleniu przyczyny.

- W sprawie kilkudziesięciu ryb różnych gatunków i różnej wielkości powiadomiono m.in. WCZK w Katowicach i Opolu, WIOŚ w Katowicach, PZW w Katowicach, PIW w Raciborzu, PCZK Racibórz, WIW w Katowicach. Wody Polskie w Gliwicach interweniowały bezzwłocznie w Povodí Odry (odpowiednik PGW WP w Republice Czeskiej) w sprawie weryfikacji źródła zdarzenia oraz podjęcie właściwych działań. Służby pracują w terenie, kolejne zmierzają na miejsce – oznajmiono.

W komunikacie wyraźnie zaznaczono, że źródło śnięcia ryb nie znajduje się w Polsce, na odcinku Odry znajdującym się w zarządzie RZGW w Gliwicach nie stwierdzono obecności śniętych ryb.

Sonda
Czy katastrofa ekologiczna w Odrze to efekt działalności człowieka?
Wieczorny Express - Jan Emil Młynarski