Jest Kaczyński

Śmietanka posłów PiS broni TVP i koczuje w siedzibie. "Dziś odbędzie się atak na media publiczne"

2023-12-19 22:58

19 grudnia Sejm zagłosował za przyjęciem uchwały w sprawie "przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej". Tymczasem w siedzibie TVP na ul. Woronicza w Warszawie odbywa się protest, na którym pojawili się pracownicy mediów narodowych i działacze PiS. Protesty są także na Pl. Powstańców Warszawy, gdzie mieści się TVP Info i redakcja "Wiadomości".

Sakiewicz wzywa do obrony TVP. "O 22 ma nastąpić atak na TVP"

- Dzisiaj o 22:00 ma nastąpić atak na TVP. Pierwszy atak będzie na Woronicza. Ludzie gromadzą się w obronie mediów na Woronicza oraz na Placu Powstańców [pisownia oryginalna] - pisał na Twitterze Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Jak informuje WP, pracownicy redakcji informacyjnych i publicystycznych w TVP są w "stanie najwyższej gotowości", zaplanowane są nocne dyżury w godzinach od 23 w nocy do 8 rano, aby relacjonować na żywo "siłowe przejęcie" telewizji. Tymczasem portal wPolityce.pl pisze, że wóz transmisyjny TVN stoi na Placu Powstańców w Warszawie przy siedzibie działu informacji Telewizji Polskiej i na tej podstawie twierdzi, że nowa władza planuje "wejście" do redakcji TVP. 

Póki co, do żadnej próby "przejęcia" nie doszło, ale na Woroniczej zgromadzili się protestujący, m.in. była posłanka PiS Małgorzata Gosiewska, były marszałek Sejmu Ryszard Terlecki, znany z TVP Miłosz Kłeczek czy popierający Prawo i Sprawiedliwość Oskar Szafarowicz. Młody działacz mówił, że "musimy bronić tej wielkiej wartości, jaką jest wolność słowa" oraz mediów, które stoją na straży "prawdy, rzetelności i uczciwości". 

Jarosław Kaczyński i śmietanka PiS w siedzibach TVP. "Jesteśmy tutaj, w ostatnim bastionie demokracji"

W siedzibach TVP na ul. Woroniczej i Placu Powstańców w Warszawie pojawili się posłowie PiS m.in. Marek Suski, Olga Semeniuk-Patkowska, Ryszard Terlecki, Jacek Sasin i Joanna Lichocka. Polska Agencja Prasowa podała także, że obecny jest prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, czy szef klubu sejmowego Mariusz Błaszczak.

Wypowiedział się również rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek:

- Zamiast głosować nad szkodliwą uchwałą, która ma stanowić "niby" podstawę - bo całkowicie nielegalną - do likwidacji wolności słowa i pluralizmu medialnego w Polsce, jesteśmy tutaj, w ostatnim bastionie demokracji. Bronimy niezależności Telewizji Polskiej [...] Ani TVN, ani Tusk nie zamkną nam ust - mówił Bochenek.

Sejm zagłosował za uchwałą o mediach publicznych

Tymczasem 19 grudnia po godzinie 22 odbyło się głosowanie, w którym Sejm zagłosował za uchwałą w sprawie "przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej". Co ciekawe, 109 posłów Prawa i Sprawiedliwości nie było obecnych na głosowaniu.

QUIZ. Czy ta wypowiedź polityka jest prawdziwa? Pytania dla śledzących "Wiadomości" i "Fakty"

Pytanie 1 z 12
Czy to prawdziwa wypowiedź Donalda Tuska: "Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to jestem dumny z Polski"
J.M.JACKOWSKI: ZMIANY W TVP POWINNY NASTĄPIĆ SZYBKO

Quiz o Marii Kaczyńskiej. Polacy kochali tę pierwszą damę. Co o niej wiesz?

Pytanie 1 z 12
Maria Kaczyńska z domu miała na nazwisko:
Taka naprawdę była Maria Kaczyńska