Śmierć Jerzego Urbana. Opinia publicysty. "Nie był jednoznaczny"
- W latach 80. był twarzą zbrodniczej polityki. W latach 80. Urban stał się twarzą autorytarnego reżimu, prowadzącego czasem zbrodniczą politykę. Jeśli jednak przyjrzymy się całości działalności Jerzego Urbana w PRL, jego aktywność nie jest już tak jednoznaczna. Był zawsze kimś działającym w kontrze do władzy, wielokrotnie wchodził z nią konflikt. Dwukrotnie był objęty zakazem druku. Pewnie też dlatego jego przejście na służbę Jaruzelskiego wywołało taki opór w środowisku. W III RP Urban wrócił do roli opozycyjnej. "Nie" było robione na wielkiej kontrze do polityki lat 90., zwłaszcza wobec rosnących wpływów Kościoła - przekazał nam Jakub Majmurek oceniają postać Jerzego Urbana biorąc pod uwagę całokształt twórczości dziennikarza.
Kim był Jerzy Urban?
Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 w Łodzi, zmarł 3 października 2022. Był dziennikarzem, publicystą, satyrykiem, pisarzem i politykiem.
W latach 1981–1989 Jerzy Urban był rzecznikiem prasowy Rady Ministrów PR. W tym okresie był jednym z głównych autorów propagandy państwowej i cenzury. Od kwietnia do września 1989 minister-członek Rady Ministrów oraz przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. Od 1990 do 2022 redaktor naczelny tygodnika „NIE”.