Sławomir Mentzen

i

Autor: Adam Chelstowski/FORUM Sławomir Mentzen

Dwa powody

Skąd rosnące poparcie dla Konfederacji? Politolog wyjaśnia

2023-04-26 11:43

Zbliżające się wybory do Sejmu jasno pokazują, że największe szanse na zwycięstwo ma Prawo i Sprawiedliwość. Nie oznacza to jednak samodzielnych rządów, prawdopodobnie partia Jarosława Kaczyńskiego będzie musiała zawrzeć koalicję. Naturalnym sojusznikiem wydaje się być Konfederacja, która w sondażach osiąga zazwyczaj 9-11 procent poparcia. Skąd jej dobre notowania?

Wszystkie ostatnie sondaże jasno wskazują, że największe szanse na zwycięstwo ma Prawo i Sprawiedliwość. Najnowszy z nich, przygotowany przez United Surveys na zlecenie RMF FM oraz "Dziennika Gazety Prawnej", jasno dowodzi, że partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na nieco ponad 30 procent poparcia. Sęk jednak w tym, że to zbyt mało by myśleć o samodzielnych rządach, dlatego też konieczne może być zawiązanie koalicji. Najbardziej naturalnym kandydatem do wejścia w sojusz z rządzącą partią wydaje się być Konfederacja, która w ostatnich tygodniach notuje poparcie na poziomie około 9-10 procent. Skąd takie notowania ugrupowania Janusza Korwin-Mikkeego oraz Sławomira Mentzena? W wywiadzie dla portalu dorzeczy.pl politolog Rafał Chwedoruk wskazał na dwa elementy.

- Pierwszą jest utrwalenie się wielu zjawisk kryzysowych gospodarczych, gdzie szczególnie pokolenie najmłodsze 18-30, które wychowało się w czasach turbo-kapitalizmu, na tego typu zjawiska reaguje ucieczką w hasło „kapitalizm tak, wypaczenia nie”, chcą jeszcze więcej rynku - analizował. Druga kwestia to stosunki polsko-ukraińskie, według profesora Uniwersytetu Warszawskiego, ważniejsza od pierwszej. - Konfederacja czego by nie robiła i jak bardzo próbowałaby się do tego zdystansować, samym faktem odmiennej retoryki stała się pozytywnym punktem odniesienia dla wielu grup - ocenił.

W naszej galerii możesz zobaczy, jak wyglądało świętowanie urodzin Janusza Korwin-Mikkego

J. KORWIN-MIKKE: BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ O KOALICJI Z PO I Z PISEM

Psychotest. Którym prezydentem III RP jesteś. Sprawdź: czy jesteś Dudą czy Wałęsą!

Pytanie 1 z 10
Jesteś na rodzinnej imprezie, u cioci na imieninach. Co robisz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany