Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Trzynastka nie taka sama dla wszystkich

Seniorze, 13. emerytura już w kwietniu. Wiemy, kto dostanie 1445 zł a kto prawie o 200 zł mniej

2023-03-01 5:20

Od marca ZUS zacznie wypłacać zwaloryzowane emerytury, a już za miesiąc wraz ze zwykłym świadczeniem seniorzy otrzymają coroczny dodatek – „13”. W tym roku zostanie od niej pobrana zaliczka na podatek dochodowy, przez co im wyższe ktoś ma świadczenie, tym mniejsza będzie jego 13. emerytura. Osoby pobierające 1,5 tys. zł brutto dostaną 1374,48 zł dodatku.

Trzynastka jednak będzie w kwietniu

Z powodu rekordowej drożyzny najstarsi Polacy nie mogą się już doczekać „13”. Kiedy zostanie wypłacony ten dodatek? Przez chwilę nie było co do tego w pewności. – 13. emerytura będzie wypłacana w maju, czerwcu – oznajmił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki (55 l.), zaskakując seniorów. Wczoraj słowa szefa rządu sprostował rzecznik rządu. – „13” będzie wypłacana w kwietniu. To było przejęzyczenie pana premiera. Uspokajam, zgodnie z przepisami ustawy będzie to wypłacone tak, jak było zaplanowane, czyli pierwsze wypłaty są od kwietnia – powiedział Piotr Müller (34 l.) w Polsacie.

Czas na rewolucyjne zmiany w waloryzacji emerytur! Polacy jasno się wyrazili

13. emerytura minus składka i podatek

Przypominamy, że dodatek wypłacany jest w wysokości emerytury minimalnej. W ubiegłym roku po decyzji rządu od 13. emerytury została odprowadzona tylko składka zdrowotna. Gdyby w tym roku dodatek także został zwolniony z podatku dochodowego, wszyscy seniorzy dostaliby po 1445,48 zł na rękę. Niestety, zwolnienia nie będzie. W efekcie, jak obliczył ZUS, pełną kwotę (1445 zł) dostaną tylko osoby z emeryturą do 900 zł brutto. Z kolei osoby ze świadczeniem w wysokości 1,5 tys. zł brutto otrzymają 1374,48 zł dodatku. Jeżeli ktoś ma zaś 2,5 tys. zł brutto lub więcej, jego „13” wyniesie 1254,48 zł. 

Senator Kwiatkowski: Wybory najprawdopodobniej 25 października
Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?

Zazdrościsz mundurowym wcześniejszej emerytury?

Posłuchaj, jakie ma zalety i WADY, a może szybko przestaniesz...

Listen on Spreaker.