Seniorzy

i

Autor: Shutterstock

Specjalny sondaż dla „SE”

Czas na rewolucyjne zmiany w waloryzacji emerytur! Polacy jasno się wyrazili

Sposób waloryzacji rent i emerytur został ustalony 20 lat temu, gdy nikt nie spodziewał się wybuchu wojny w Europie oraz 20-proc. inflacji. Nic dziwnego, że podwyżka, którą wprowadza 1 marca ZUS, nie wystarczy, aby seniorom zrekompensować drożyznę. Rząd powinien więc zmienić sposób waloryzacji emerytur! Tak uważa aż 62 proc. ankietowanych przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „SE”.

Waloryzacja jest mocno spóźniona

Zgodnie z ustawą emerytury zostaną podwyższone o 14,8 proc., gdyż taki był w 2022 r. wskaźnik inflacji. Zasady te powstały ponad 20 lat temu, gdy inflacja wynosiła 2–3 proc., a nie – jak obecnie – 20 proc. Nic dziwnego, że podwyżki emerytur są spóźnione wobec galopujących cen.  – To, co się dzieje w Polsce, to zwykły skandal. Inflacja zbiera swoje żniwo, a coś czuję, że będzie jeszcze gorzej. Dlatego też waloryzacja emerytur powinna być przeprowadzana przynajmniej dwa razy w roku – mówi nam Józef Dzierżyński, emeryt z Poznania.

Marcowa waloryzacja emerytur wydaje się za mała? Taka podwyżka należy się seniorom!

Rząd musi zmienić zasady

Eksperci od dawna przekonywali, że świadczenia powinny być waloryzowane częściej niż raz w roku, albo podwyżka świadczeń powinna być wyższa. Czy rząd powinien zmienić zasady podwyższania rent i emerytur? Takie pytanie zadał Instytut Badań Pollster w sondażu przeprowadzonym dla „SE”. Okazuje się, że aż 62 proc. Polaków jest za zmianą sposobu waloryzacji! Badanie wykonano w dniach 10–11 lutego na próbie 1062 dorosłych Polaków.

Sondaż - Czy rząd powinien zmienić zasady waloryzacji emerytur?

i

Autor: Super Express Sondaż - Czy rząd powinien zmienić zasady waloryzacji emerytur?

Danuta Kubot, emerytka z Wrocławia:Drożyzna coraz bardziej daje wszystkim w kość. Poszkodowani są głównie emeryci, którzy już przed kryzysem ledwo wiązali koniec z końcem. A teraz? Jest bardzo źle. Dlatego emerytury powinny być przystosowane do zmieniających się warunków, czyli o wiele wyższe!

Zbigniew Kaszuba (93 l.) z Siedlec:Według mnie waloryzacje emerytur są za małe i za rzadkie, bo nie rekompensują wzrostu cen. W górę poszło wszystko, w tym artykuły żywnościowe, energia i leki. Żyje się coraz gorzej i nic nie wskazuje na to, by było lepiej. Muszą być podwyżki częściej, niż raz w roku!

Adrian Zandberg: "Propozycja, którą mamy, nie jest propozycją rewolucyjną, ale reformistyczną" [Raport Walczaka]
Sonda
Czy waloryzacja emerytur o 14,8 proc. pomoże seniorom przetrać drożyznę?

W kieszeni polskiego emeryta i tak zostanie coraz mniej pieniędzy?

Znany ekonomista wyjaśnia, dlaczego. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.