Trzynastka nie zwolniona z PIT

W 2023 r. trzynastą emeryturę obniży podatek. Wiemy, kto ile dostanie. Szacunki ZUS! [WYLICZENIA]

2023-02-16 5:10

W 2022 r. rząd zwolnił 13. emeryturę z podatku, dzięki czemu renciści i emeryci dostali wyższy dodatek (potrącono od niego tylko 9 proc. składki zdrowotnej). W kwietniu nastąpi kolejna wypłata „13”, lecz tym razem ZUS odprowadzi od niej 12 proc. podatku dochodowego. W efekcie osoby, których świadczenie wynosi 2000 zł brutto, nie dostaną 1445 zł, a tylko 1315 zł.

Trzynastka 2023 będzie niższa w zeszłym roku

13. emerytura w wysokości świadczenia minimalnego od lat pomaga seniorom związać koniec z końcem. W roku 2022 Ministerstwo Finansów zwolniło „13” z 12-proc. podatku. Dzięki temu seniorzy odczuli korzyść z wprowadzonego wówczas Polskiego Ładu (wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł). W tym roku zwolnienia z PIT niestety nie będzie. – Nie toczą się prace w tej sprawie – potwierdza nam Stanisław Szwed (68 l.), wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Tylko najubożsi seniorzy nie zapłacą PIT

Trzynastka wyniesie w tym roku 1588,44 zł brutto. Gdyby została ponownie zwolniona z podatku, wszyscy seniorzy dostaliby po 1445 zł na rękę (kwota zostałaby zmniejszona tylko o składkę zdrowotną). Ponieważ przyjdzie zapłacić podatek od kwietniowej wypłaty z ZUS, emeryci ze świadczeniami powyżej 900 zł otrzymają „13” pomniejszoną o PIT.

Pani Irena z Wrocławia sprzedaje rzeczy na ulicy, aby mieć na leki. Emeryci apelują do rządu o dodatkowe pieniądze!

Według ZUS senior z emeryturą w wysokości 2 tys. zł otrzyma 1314 zł dodatku. Stanisław Szwed tłumaczy, że pomimo to seniorzy odniosą w tym roku wiele korzyści. – Poza „13” będzie wysoka waloryzacja już w marcu, a na jesieni będą wypłaty „14” – dodaje Szwed. 

EMERYCIE, NIŻEJ W GALERII ZDJĘĆ SPRAWDZISZ, ILE FAKTYCZNIE WYNIESIE TWOJA TRZYNASTA EMERYTURA 2023 "NA RĘKĘ": 

Express Biedrzyckiej - Bogusław GRABOWSKI
Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?

W kieszeni polskiego emeryta i tak zostanie coraz mniej pieniędzy?

Znany ekonomista wyjaśnia, dlaczego. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.