Sejm

i

Autor: SHUTTERSTOCK Sejm

Tak pracują wybrańcy narodu

Senat wróci do pracy po 55 dniach przerwy. Kancelaria tłumaczy przyczynę wyjątkowo długich wakacji

2024-09-06 11:00

Najbliższe posiedzenie plenarne Senatu zaplanowano dopiero pod koniec września 2024 r. Policzyliśmy, że wakacyjna przerwa wyniesie przez to 55 dni! Dlaczego senatorowi pozwalają sobie na tak długie wakacje, gdy w polityce tak dużo się dzieje? Kancelaria Senatu zrzuca winę na… Sejm, bo obie izby parlamentu są od siebie uzależnione.

Prawie dwa miesiące przerwy od obrad

Na początku lata informowaliśmy, że posłowie mają w tym roku aż 46 dni wakacji. Senatorowie mają jeszcze lepiej, bo dla nich odpoczynek od pracy wynosi 55 dni. Ostatnie posiedzenie plenarne wyższej izby parlamentu odbyło się 1 sierpnia, a kolejne zaplanowane jest na 24 września. To rekordowa przerwa, bo np. w 2023 r. wakacje senatorów skończyły się po 31 dniach. – Senat obraduje po posiedzeniach Sejmu. Nasze posiedzenie będzie zatem dopiero po posiedzeniu izby niższej – powiedział nam senator KO Marek Borowski.

Senat uzależniony jest od Sejmu

O szczegółowe wyjaśnienie długich wakacji wystąpiliśmy do Kancelarii Senatu. – Kalendarz posiedzeń Senatu uzależniony jest od terminarza posiedzeń Sejmu. Senat, zgodnie z Konstytucją, ma co do zasady 30 dni na zajęcie stanowiska w sprawie ustawy uchwalonej przez izbę niższą. W porządku najbliższego 19. posiedzenia Senatu, które odbędzie się w dniach 25-26 września br., znajdą się ustawy uchwalone przez Sejm na 17. posiedzeniu zaplanowanym na 11-13 września – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez biuro prasowe.

Gigantyczna nagroda dla byłej prezes ZUS. Członkowie zarządu i dyrektorzy dostali niewiele mniej

Senat to nie tylko głosowania

– Chcielibyśmy jednocześnie przypomnieć, że Senat obradował w okresie wakacyjnym – w lipcu odbyły się aż cztery posiedzenia: 4 lipca, 11-12 lipca, 24-25 lipca i 31 lipca. Brak plenarnego posiedzenia nie oznacza też, że w Senacie nie toczą się prace. Zbierają się komisje senackie, odbywają się posiedzenia i wyjazdy studyjne komisji, organizowane są posiedzenia zespołów, konferencje, seminaria i spotkania z udziałem senatorów – twierdzą urzędnicy Kancelarii.

Sporadyczne konferencje czy posiedzenia komisji rzeczywiście się zdarzają, ale czy wybrańcy narodu powinni mieć dłuższe wakacje od większości Polaków? Zachęcamy do udziału w sondzie pod artykułem, w której można wyrazić swoje zdanie.

Emeryci uratują PiS? Całą 14-tkę oddam Kaczyńskiemu! Mniej zjem, a na PiS wpłacę! – Komentery
Sonda
Czy parlamentarzyści powinni mieć długie wakacje?