Awantura w Sejmie! Hołownia wyłączył głos ministrowi PiS!

i

Autor: Screen/X Sejm

Nie obyło się bez spięć

Awantura w Sejmie! Suski grzmi: "To jest cenzura, wraca PRL!" ZAPIS RELACJI NA ŻYWO i WIDEO

2023-11-21 14:34

Sejm we wtorek (21.11) o godz. 12 wznowił przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Posłowie wybrali składy osobowe stałych komisji sejmowych. Po południu zaplanowano posiedzenia komisji, na których zostaną wybrane ich prezydia. Sejm wybrał także członków Trybunału Stanu wraz z jego wiceprzewodniczącymi. Nie obyło się bez spięć i awantur. Jedną z większych była ta między marszałkiem Szymonem Hołownią a Markiem Suskim.

W poniedziałek przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział zaś, że klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawi we wtorek projekt uchwały dotyczący sprzeciwu wobec planowanej zmiany traktatów Unii Europejskiej. - Tą uchwałą chcemy uzyskać stanowisko polskiego Sejmu sprzeciwiające się zmianom traktatów Unii Europejskiej - zapowiedział Błaszczak. W poniedziałek późnym wieczorem projekt uchwały zamieszczono na stronie Sejmu.

Podczas wtorkowych obrad posłowie wybrali członków większości sejmowych komisji, w tym również - co jest ujęte w odrębnych punktach harmonogramu posiedzenia - wyłonić członków komisji do spraw Unii Europejskiej, etyki poselskiej oraz do spraw służb specjalnych. Ponadto nowy Sejm dokonał wyboru członków Trybunału Stanu. Poprzednie obrady były bardzo burzliwe. Sprawdźcie, co wydarzyło się w czasie obrad, posiedzenie zostało wstrzymane, przerwę wyznaczono do środy 22 listopada do godz. 11.

Pierwsze posiedzenie Sejmu po wyborach. Wznowione obrady. Relacja na żywo 13.11.2023

7:34

Już o godz. 12:00 rozpoczną się obrady Sejmu. Będzie to kontynuacja pierwszego posiedzenia X kadencji. 

8:15

Sejm ma dokonać wyboru członków Trybunału Stanu. Jako kandydaci do TS zgłoszeni zostali: Jacek Dubois, Piotr Andrzejewski, Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

8:40

Zanim jednak posłowie zasiądą w sali plenarnej, zapowiedziana została konferencja prasowa marszałka Sejmu, Szymona Hołowni. 

9:15

Od rana pojawiają się komentarze przez wtorkowymi obradami. - Większość parlamentarna ma większość we wszystkich komisjach i prezydiach. KO, jako największy klub opozycyjny, miała w poprzedniej kadencji przewodniczenie w 5 lub 6 komisjach; PiS powinien mieć podobną liczbę – powiedział w RMF FM poseł KO Robert Kropiwnicki.

9:36

Przemysław Czarnek nie wytrzymał i wylał żale! „To jest wstyd”
Przemysław Czarnek nie wytrzymał i wylał żale! „To jest wstyd”

Przemysław Czarnek postanowił odnieść się do informacji na temat podziału przewodniczących komisji sejmowych, jakie są obecnie dyskutowane. 20 listopada szef klubu KO Borys Budka przekazał, że PiS może liczyć na swoich szefów w 6 lub 7 komisjach. Więcej w linku poniżej: 

9:54

W czasie konferencji prasowej marszałek Szymon Hołownia przyznał: - Morawiecki powiedział, że jeśli go zaproszę, to bardzo chętnie spotka się ze mną, żeby porozmawiać o projektach, które wpływają. Chcę zapewnić pana premiera, że dojdzie do spotkania zaraz po tym jak wyklaruje się jego status. 

10:54

W nowym składzie sejmowej komisji ds. służb specjalnych z poprzedniej kadencji będą zasiadać tylko Waldemar Andzel (PiS) i Marek Biernacki (PSL-TD). Sejm ma we wtorek głosować nad składem siedmioosobowej komisji. We wniosku prezydium Sejmu o powołanie członków komisji obok Andzela i Biernackiego znaleźli się dwaj posłowie KO - Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski. Lewicę ma reprezentować Włodzimierz Czarzasty, Polskę2050-Trzecią Drogę Michał Gramatyka, a Konfederację Krzysztof Tuduj. Po powołaniu komisja na pierwszym posiedzeniu sama zdecyduje o tym, kto zostanie jej przewodniczącym. Posłowie koalicji zapowiadali powrót do rotacyjnego przewodniczenia i kierowania komisją z udziałem posłów opozycji.

11:39

Już za chwilę startują obrady Sejmu. 

12:07

Hołownia wznowił obrady. 

12:11

Zgodnie z decyzją posłów, Sejm zajmie się kwestią in vitro. Jutro o godz. 11 posłowie mają zająć się pierwszym czytaniem obywatelskiego projektu w sprawie in vitro.

12:13

Posłowie tak szykowali się do obrad: 

12:16

Poseł Krajewski z PSL: - Nie broniliście polskich rolników, nie bronicie polskich przewoźników - chodzi o sytuację na granicy. Odpowiada mu minister Adamczyk, który jak zauważa Hołownia, za chwilę przekroczy czas wypowiedzi. 

12:17

Szymon Hołownia wyłączył mikrofon Andrzejowi Adamczykowi, bo jak mówi, ten występował jako poseł, i przekroczył czas wypowiedzi. 

12:18

Czas na Marka Suskiego. - W jakim trybie znalazł się pan przed obliczem Wysokiej Izby? W jakim trybie chce pan wystąpić panie pośle Marku Suski? - zapytał Hołownia. "Skandal!" pokrzykuje Suski.

12:19

Trawa głosowanie ws. przerwy w obradach. Przerwa - minutowa. 

12:20

Adamczyk poucza Hołownię, że ma swoje prawa jako minister jeśli chodzi o zabieranie głosu. 

12:22

Obrady wznowione. Głos zabiera Michał Wawer z Konfederacji.

12:24

Paweł Jabłoński chce zabrać głos ws. traktatów UE. - To, co dzieje się w tej chwili w PE, to jest sprawa niezwykle ważna, głosowany będzie pakiet poprawek, które w radykalny sposób zmieniają UE z organizacji suwerennych państw w twór zarządzany centralistycznie. 

12:27

Poseł Berkowicz: - To premier Morawiecki nie zgłosił sprzeciwu przeciwko zakazowi samochodów spalinowych. Jesteście hipokrytami! Tylko Konfederacja możę przywrócić suwerenność. 

12:30

Szymon Szynkowski vel Sęk zanim zabierze głos w sprawie, mówi, że oczekuje, by szanować regulamin i zgodnie z nim traktować polityków.

12:33

12:38

Szynkowski vel Sęk: - Te zmiany mają charakter bezprecedensowy. UE się zmieniała (..) były różne traktaty, w nich część kompetencji przekazywano instytucjom unijnym.  (...) Tym razem ta zmiana idzie o wiele dalej niż poprzednie, przekracza granicę, to będzie zmiana o charakterze nieodwracalnym. Polityk pyta, czy w takim razie Sejm nie powinien się wypowiedzieć. 

12:43

Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi: - PiS uczynił z UE swojego wroga, wbrew interesom narodu. 

12:47

Michał Wójcik: - Suwerenność to kwintesencja narodu. Powinniśmy natychmiast przyjąć tę uchwałę. To jest kwestia naszej suwerenności. Jutro w Parlamencie Europejskim będzie głosowanie. Jako polski Sejm powinniśmy mieć do tego czasu wypracowane stanowisko - mówił.

12:50

Minister Łukasz Schreiber: - Warto zacząć od zwrócenie uwagi, że pan marszałek, w przeciwieństwie do agresji i chamstwa, przyniósł kulturę. To rzecz, która wymaga odnotowania. Ale... te piękne słowa czasem się rozmijają z czynami - mówi i przywołał temat braku wicemarszałka przez największy klub, czyli PiS. Schodząc z mównicy polityk zatrzymał się jeszcze przy Jarosławie Kaczyńskim. 

12:56

Hołownia przyznaje się do błędu. Przez to, że jest jak sam mówi "chaos" , nie może się skupić. 

12:57

Czas na wybór składów osobowych komisji sejmowych. 

13:00

13:07

Oburzenie Marka Suskiego: - Dowiedziałem się, że Komisji ds. Służb PiS będzie mieć tylko jedno miejsce, choć z parytetów przypadają nam prawie trzy miejsca. Dokładnie 2,8. Państwo nam kradniecie to, co nam się należy. (...) To jest cenzura, wraca PRL.

13:11

Posłanka PiS przedstawia kandydata na członka Trybunału Stanu. Przedstawiona jest kandydatura Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego. 

13:14

Kolejna kandydatura do TS to Jan Majchrowski, a także kandydatury Piotra Saka.

13:19

Kolejna kandydatura przedstawiana to: Adrian Salus. Kolejna: Maciej Zaborowski.

13:25

Przedstawiana jest kandydatura Marka Czeszkiewicza. A ostatnia to Marcin Wawrzyniak. 

13:28

Arkadiusz Myrcha przestawia kandydatury do TS zgłoszone przez KO. Pierwszy kandydat to Jacek Dubois. 

13:33

13:34

Czas na prezentację Kamili Ferenc, jako kandydatki do Trybunału Stanu.

13:37

Kolejne przedstawiane kandydatury to Sabina Grabowska i Przemysław Rosati. 

13:41

Przedstawiana jest kandydatura Marka Mikołajczyka. Następna to kandydatura Piotra Zientarskiego. Obie przedstawia Sławomir Nitras.

13:45

Tymczasem w sieci pojawiają się komentarze dotyczące tego, co działo i dzieje się w Sejmie: 

13:46

W imieniu klubu PSL-Trzecia Droga poseł Paszyk przedstawia kandydaturę Marka Małeckiego. A Piotr Zgorzelski przedstawia Józefa Zycha.

13:53

Donald Tusk zapytany przez dziennikarzy o ocenę posiedzenia Sejmu odparł: - Niczego dobrego po PiS się nie spodziewałem. I jak dodał: - (...) Hołownia radzi sobie świetnie.

13:53

Przedstawiana jest kolejna kandydatura, Marcina Radwana-Röhrenschefa. 

13:56

Kandydaturę Macieja Miłosza prezentuje poseł Konfederacji Bartłomiej Pejo.

14:01

Czas na głosowanie. Wybrani zostali zastępcy przewodniczącego TS: Jacek Dubois i Piotr Andrzejewski, oraz 16 członków Trybunału Stanu, to: Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

14:05

Paweł Jabłoński złożył wniosek formalny o przerwę w obradach do godz. 18:00. Na sali sejmowej jest napięta atmosfera.

14:06

Wniosek został odrzucony. 

14:08

Sejm podjął we wtorek uchwałę w sprawie wyboru składów osobowych stałych komisji sejmowych. Po południu zaplanowano posiedzenia komisji, na których zostaną wybrane ich prezydia. Komisję będą mogły powstać i pracować. 

14:10

Nagle głos zabiera Antoni Macierewicz! Zwraca uwagę, że pomysł na 3-minutowe oświadczenia to nowość: - To co pan robi to skandal! - grzmi do Hołowni. - Wy się zgadzacie, aby Polska została pozbawiona niepodległości. To jest zdrada stanu - mówi w nawiązaniu do spraw unijnych. 

14:13

Na mównicy Klaudia Jachira zwraca się do PiS: - Przegraliście wybory. Czas waszego łamania konstytucji dobiegł końca. (...) Powoli odsłaniają się mechanizmy odchodzącego reżimu. 

14:13

14:15

Jachira: - Jeszcze jedna kadencja i by nam zafundowali Berezę Kartuską i rządy biskupów. 

14:16

Grzegorz Braun na mównicy w temacie przewoźników stojących i protestujących na granicy z Ukrainą. 

14:21

14:32

Na dziś to wszystko, przerwa w posiedzeniu została wyznaczona do jutra (22.11) do godz. 11. 

Nasi Partnerzy polecają