SZOK! Sejm przyjął niską waloryzację! Emeryci się załamią. Co się dzieje?!

2021-12-20 10:56
Emeryt załamany waloryzacją
Autor: geralt / pixabay.com Waloryzacja załamie emerytów. Dlaczego jest taka niska?

Przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur niepokoi seniorów. Sejm przyjął bowiem projekt budżetu na rok 2022, w którym zapisano, że świadczenia wzrosną w marcu tylko o 4,89 proc. Co się dzieje?! Te informacje dla seniorów! Ekonomiści zapewniają jednak, że ostateczna waloryzacja będzie wyższa. Szacunki „Super Expressu” wskazują na podwyżkę nawet o 9,7 proc.

Mamy najwyższą od 21 lat drożyznę, która najbardziej dokucza emerytom. Sejm przyjął niedawno budżet państwa na rok 2022, w którym prognozowany wskaźnik marcowej waloryzacji rent i emerytur to 4,89 proc. Tak niski wskaźnik zaniepokoił seniorów, bo nie zrekompensuje im dużego wzrostu cen. – Rząd udaje, że nie ma dużego deficytu budżetowego. Gdyby zapisał wyższy wskaźnik, musiałby znaleźć w budżecie większe środki na emerytury. My prognozujemy wyższą waloryzację świadczeń – informuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

ZOBACZ>>> Waloryzacja emerytur 2022: Olbrzymie podwyżki dla emerytów

Tak samo zapis w budżecie tłumaczy ekonomista Marek Zuber (49 l.). – Rządowi chodziło o utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 30 mld zł. I to się udało. Mam nadzieję, że rzeczywista waloryzacja rent i emerytur pokryje wzrost cen odczuwany przez seniorów – mówi Zuber.

Waloryzacji rent i emerytur może wynieść nawet 9,7 proc. - wyliczenia ekspertów

Ostateczny wskaźnik waloryzacji świadczeń poznamy na początku lutego, gdy GUS poda potrzebne do jego obliczenia dane: wskaźnik wzrostu cen płaconych przez emerytów za cały 2021 rok oraz przeciętny wzrost wynagrodzeń. Według prognoz „Super Expressu”, wskaźnik waloryzacji rent i emerytur może wynieść nawet 9,7 proc. W galerii poniżej można sprawdzić, o ile wzrosną świadczenia zgodnie z założeniami rządu oraz według szacunków naszej redakcji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE