Sejm

i

Autor: PAP/Paweł Supernak

Jak głosowali posłowie?

Sejm podjął decyzję w sprawie tabletki „dzień po”. Wszystko jasne

2024-02-22 16:11

Podczas posiedzenia Sejmu 22 lutego zaplanowani głosowanie w sprawie tabletki „dzień po”, która wzbudzała wielkie emocje wśród polityków wszystkich frakcji. Posłowie PiS i Konfederacji byli zdecydowanie przeciw temu, by była dostępna bez recepty, z kolei przedstawiciele KO i Lewicy popierali ten pomysł. Zapadła już ostateczna decyzja.

Tabletka „dzień po” okazała się jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów, jakie zostały podjęte w Sejmie X kadencji. Dyskusja dotycząca nowelizacji Prawa farmaceutycznego, która zakładała dostępność tego środka bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia, była bardzo zażarta. Opozycji nie podobało się zwłaszcza to, że nawet osoby niepełnoletnie mogą ją kupić bez konieczności konsultacji z lekarzem czy zgody uzyskanej od rodziców. Wskazywano także na możliwe negatywne skutki uboczne, jakie mogą się pojawić po zbyt częstym zażywaniu tabletki „dzień po”.

Z drugiej strony padały argumenty, że Polska jednym z niewielu europejskich krajów, gdzie nie można nabyć tego specyfiku bez recepty, a ponadto bardziej szkodliwe dla młodych dziewcząt miało być przechodzenie niechcianej ciąży niż zażycie preparatu.

W czwartek 22 lutego posłowie głosowali w tej sprawie. 224 posłów, przeciw było 196, wstrzymał się 1 poseł. To oznacza, że nowelizacja Prawa farmaceutycznego niebawem wejdzie w życie.

Tabletka „dzień po” jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Zawiera substancję octan uliprystalu, dostępnego między innymi w preparacie ellaOne. Aby była skuteczna, należy ją zażyć do 120 godzin od stosunku.

Sonda
Czy uważasz, że kobiety powyżej 15 roku życia powinny bez recepty móc kupić tabletkę "dzień po"?
Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany