"Debata Super Expressu. STARCIE" to nowy program wideo "Super Expressu", kontynuacja formatu z wyborów, w którym dwóch polityków dyskutuje ze sobą na żywo. Program emitowany jest raz w tygodniu na stronie se.pl, YouTubie, Facebooku i Super Express TV. Format zakłada pytania od prowadzącego i pytania polityków do siebie, z pulą 30 minut na wypowiedzi dla każdego. "Super Express" wprowadził ten format bezpośredniego starcia organizując wcześniej Debatę Prezydencką. 10 lipca odbyła się kolejna debata z udziałem Łukasza Schreibera i Witolda Zembaczyńskiego, a poprowadził ją Jan Złotorowicz.
Rozmowę polityków w dużej mierze zdominował temat ochrony granic i migrantów. - Największym sukcesem polskiej prezydencji w UE [...] jest to, że to my zmieniliśmy obóz demokratyczny, zmieniliśmy wektor - mówił Witold Zembaczyński i dodał, że to ten rząd umocnił "płot" na granicy, robiąc z niego nie przekraczalny mur. - W pierwszej kolejności pozyskaliśmy kontrolę nad migracją i nad bezpieczeństwem naszej granicy - stwierdził.
- Uderzacie w obrońców granic, zabraniacie kamerowanie, fotografowania, dronów. To jest coś niebywałego i nieprawdopodobnego - odparł Łukasz Schreiber.
Pojawił się także wątek mediów publicznych, budowy CPK oraz możliwości zawarcie koalicji z Konfederacją. Obaj politycy wykorzystali cały swój czas, a momentami było naprawdę gorąco!
- Wspiera pan dywersanta Bąkiewicza na granicy, to jest uderzenie w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski; tworzenie nastroju fałszywego zagrożenia, odwrócenie uwagi od prawdziwego wroga, jaki jest na Wschodzie, budzenie niepokoju i obniżanie autorytetu służb państwowych - zarzucił Zembaczyński swojemu oponentowi.
- Wie pan, dlaczego ludzie stoją na granicy? A pan ich obraża. Ludzie się boją o bezpieczeństwo Polski, biorą urlopy często, stają tam. [...] Bo państwo polskie skapitulowało, pan tego nie rozumie. Zgodziliście się, by Niemcy nas upokarzali - odpowiedział mu Schreiber.
Debata Super Expressu Starcie 10.07
19:24
Na początku politycy będą odpowiadać na kilka pytań zadanych przez prowadzącego, Jana Złotorowicza. Następnie będą mogli zadawać pytania sobie nawzajem na dowolny temat, będą mogli się także ripostować, a na wszystko będą mieć po 30 minut.
19:46
Już o 20:00 rozpocznie się nasza debata! W studiu trwają ostatnie przygotowania.
20:00
Za chwilę rozpocznie się nasz program.
20:02
Jan Złotorowicz streszcza widzom i uczestnikom zasady debaty.
20:03
Jako pierwszy pytanie zadaje Jan Złotorowicz: Czy Tusk dotrwa do końca kadencji?
Zembaczyński: - Rząd, który utworzyliśmy, jest i będzie do końca kandecnji. [...] Wyborów wcześniejszych nie będzie - odpowiedział.
Schreiber: - Różne rzeczy trzeba brać pod uwagę. Ten rząd powinien jak najszybciej odejść, [...] co pokazały też wybory prezydenckie - stwierdził.
Zembaczyński zripostował, ze dzięki temu rządowi Polska się rozwija. - Polityka, którą realizujemy, jest polityką dla obywateli - powiedział.
20:07
Schreiber: - Ten rząd nie ma pomysłu, jak polepszyć życie Polakom. Ten stara się tylko i wyłącznie przerzucać odpowiedzialność za swoje błędy na innych - dodał polityk w kontekście oceny działań rządu Tuska.
20:14
Schreiber: - Niech pan przedstawi tą skuteczną strategię, do której rząd chce dziś przekonać Polaków.
Zembaczyński odniósł się także do niedawno zakończonej prezydencji Polski w UE. - Największym sukcesem polskiej prezydencji w UE [...] jest to, że to my zmieniliśmy obóz demokratyczny, zmieniliśmy wektor - mówił i dodał, że to ten rząd umocnił "płot" na granicy, robiąc z niego nie przekraczalny mur. - W pierwszej kolejności pozyskaliśmy kontrolę nad migracją i nad bezpieczeństwem naszej granicy - podkreślił.
20:17
Schreiber: - Dostaliśmy zamiast czegoś pozytywnego znowu atak na PiS. [...] Uderzacie w obrońców granic, zabraniacie kamerowanie, fotografowania, dronów. To jest coś niebywałego i nieprawdopodobnego - dodał w kontekście obrony granic.
20:20
Zembaczyński: - Pakt migracyjny był przygotowywany w czasach pana Morawieckiego, nawet nie pisnął na forum UE. W ten sposób zdemaskowaliśmy dokładnie to, co robił, we wczorajszej debacie parlamentarnej czyli bierna postawa - odparł kontynuując wątek obrony granic.
20:22
Zembaczyński: - Za ochronę granic odpowiedzialna jest Straż Graniczna, Wojsko Polskie i Policja, a nie jacyś tam bojówkarze - dodał.
20:24
Schreiber o działaniach rządu: - Na czym polega prawdziwy problem? Wy działacie tylko pod presją opinii publicznej, bez strategicznego planu. Tusk zazwyczaj wykonuje jeden, góra dwa kroki na przód, nie myśli o tym, co chcemy osiągnąć - stwierdził.
20:29
Łukasz Schreiber zapytał, czemu rząd nie trzyma się planów budowy CPK i postanowili go "utopić".
Zembaczyński: - Wygrywamy wybory, Maciej Lasek przejmuje stery i już, spółka zaczyna działać w sposób optymalny, rozpoczynają się inwestycje. Polskie firmy będą budować CPK, już to robią dzisiaj. My ten projekt realizujemy jako realny, rzeczywisty, namacalny projekt podnoszący polskie bezpieczeństwo - odpowiedział.
20:33
Schreiber zapytał między innymi o walkę o świeże powietrze.
Zembaczyński zwrócił uwagę na liczne przekręty, jakie miały się odbywać w ramach projektu "Czyste powietrze" zainicjowanego przez PiS. - Należy oczyścić ten program z oszustw i pozwolić ludziom z niego korzystać, zbudować go na nowo - stwierdził.
20:37
Schreiber spytał o media publiczne i brak pieniędzy przekazanych na onkologię.
Zembaczyński: - Dzisiaj media publiczne różnią się bardzo od tego, co było za czasów PiS-u. Wielki szacunek dla ministra Sienkiewicza, który potężnym cięciem wyłączył tą propagandę Rachonia - powiedział i dodał, że to Świrski z KRRiT postanowił odciąć fundusze dla TVP.
20:44
Jan Złotorowicz zadał pytanie czy możliwa jest koalicja z Konfederacją na podstawie wyników naszego sondażu parlamentarnego.
Schreiber: - Tworzyłem w Bydgoszczy koalicję z Konfederacją więc odpowiedź brzmi tak, ale rozstrzyganie przed wyborami, jakla będzie koalicja, jest pozbawione większego sensu. Na pewno nie pójdziemy razem do wyborów, będziemy szli oddzielnie - odpowiedział. - Musimy zrobić wszystko, aby odsunąć ten fatalny rząd od władzy,.
Zembaczyński: - Dla mnie ważne są potrzeby, oczekiwania wyborców, jakość życia w Polsce. Można to osiągnąć poprzez wspólny wysiłek, który podejmujemy w koalicji rządzącej. [...] Wyobrażam sobie, że przekonamy wyborców Konfederacji - stwierdził i zwrócił się właśnie do nich. - Jeśli chcecie mieć taki poziom życia jak milioner Mentzen, jest to możliwe, kiedy Polska będzie krajem praworządnym, bez takich wałów jak Polski Ład pana Schreibera i Morawieckiego, bez takich wałów jak wizy dla niby-studentów - powiedział.
20:52
Zembaczyński zwrócił uwagę, że umowa UE z Morcosur zaczynała się tworzyć, gdy premierem była Beata Szydło, która nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń. W odpowiedzi Łukasz Schreiber pokazał w telefonie artykuł z 2019 roku, w którym Mateusz Morawiecki mówił, ze to umowa nie jest dobra dla Polski.
20:55
Schreiber zapytał "jak można robić tyle szkodliwych rzeczy", odwołując się miedzy innymi do zamknięcia reaktora jądrowego czy zamykania Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Zembaczyński w odpowiedzi, jako sukces rządu, przywołał miedzy innymi program amunicyjny: - My przyszliśmy do władzy przygotowani i realizujemy nasz program dzień po dniu. Każdego dnia możemy się czymś pochwalić - odpowiedział.
21:11
Zembaczyński: - Nie można zapomnieć, co robiliście w trakcie pandemii. Zamykanie lasów; zwykli ludzie nie mogli pójść do lasu, a Kaczyński mógł pójść na cmentarz, bo jemu było wolno. To było chore postępowanie państwa. Ja na to nigdy nie będę się godził w sposób dobrowolny, dlatego będę z PiS-em walczył. Możemy się jeszcze długo rozwodzić i pokazywać, jakie są różnice między nami, ale czy chociaż w sprawie bezpieczeństwa Polski jest pan w stanie wznieść się ponad podziały, czy będzie pan wojował do końca choćby u naszych wrót stał wróg [...]? - spytał.
Schreiber poprosił o jakiś przykład, kiedy by nie kierował się bezpieczeństwem Polski.
Zembaczyński: - Wspiera pan dywersanta Bąkiewicza na granicy, to jest uderzenie w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski; tworzenie nastroju fałszywego zagrożenia, odwrócenie uwagi od prawdziwego wroga, jaki jest na Wschodzie, budzenie niepokoju i obniżanie autorytetu służb państwowych - wymienił w odpowiedzi.
21:14
Schreiber: - Wie pan, dlaczego ludzie stoją na granicy? A pan ich obraża. Ludzie się boją o bezpieczeństwo Polski, biorą urlopy często, stają tam. [...] Bo państwo polskie skapitulowało, pan tego nie rozumie. Zgodziliście się, by Niemcy nas upokarzali - odpowiedział na zarzuty Zembaczyńskiego.
21:16
Nasza relacja dobiegła końca. Dziękujemy, że byliście z nami!