Zgodnie z dekretem Rosja zabrania eksportu produktów i surowców do osób i podmiotów, które zostały objęte sankcjami. Dekret zakazuje również dokonywania transakcji z zagranicznymi osobami i firmami, dotkniętymi rosyjskimi sankcjami odwetowymi oraz pozwala rosyjskim kontrahentom na niewywiązywanie się z zobowiązań wobec nich. Putin wyznaczył rządowi rosyjskiemu termin 10 dni na sporządzenie listy osób i podmiotów, które zostaną objęte sankcjami odwetowymi.
Czytaj również: Rosyjscy oligarchowie stracili majątek o wartości 1 mld euro! Izrael udziela im schronienia
Jednocześnie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić we wtorek 3 maja, szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy - poinformował portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne.
Czytaj również: Rosyjski gigant informatyczny non-grata w Polsce. Jego właściciel również
Uzupełniono, że KE prawdopodobnie zaproponuje okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji - twierdzi Politico.
Szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji obejmie wycofanie "innych banków" rosyjskich z systemu transakcyjnego SWIFT Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wyjaśnił, że kolejne sankcje będą dotyczyć "sektora bankowego, a z systemu SWIFT zostaną wyłączone kolejne rosyjskie banki. W kwestii energetyki pracujemy nad przygotowaniem propozycji, które pozwolą na ograniczenie importu energii z Rosji, w szczególności ropy - powiedział szef dyplomacji UE.