Wśród opisanych zaleceń jest m.in. przygotowanie laboratoriów do testów na cholerę, wzmocnienie kontroli w obiektach handlowych i miejscach dużego skupienia ludności, a także rozpowszechnianie informacji o profilaktyce tej choroby. Do 1 czerwca placówki medyczne mają być przygotowane do działań w ramach przeciwdziałania epidemii.
Czytaj również: Ławrow porównał Zełenskiego do Hitlera! Mówi o żydowskiej krwi
„Prawdopodobnie pod koniec maja lub na początku czerwca władze Rosji mogą posunąć się do prowokacji w regionach graniczących z Ukrainą. Odpowiedzialnością za to tradycyjnie będą próbować obarczyć Ukrainę, obwiniając ją o +zastosowanie broni biologicznej+” – podano w komunikacie.
Szczególną uwagę zwraca się w nim na regiony przy granicy z Ukrainą – obwody briański, kurski, biełgorodzki, woroneski, rostowski, Kraj Krasnodarski i okupowany Krym” – powiadamia wywiad wojskowy w Telegramie.
Zachorowanie na cholerę następuje maksymalnie w ciągu 5 dni od spożycia zakażonego pokarmu lub wody, a większość infekcji ma łagodny charakter. Przebieg choroby jest bezgorączkowy i stosunkowo szybko dochodzi do znacznego odwodnienia organizmu, a w końcu do śmierci. Dobowa utrata wody może czasami być większa niż 20 litrów. Śmiertelność w postaci nie leczonej wynosi 30 proc. Choroba występuje zwykle w postaci epidemii, zazwyczaj w krajach o niskim standardzie sanitarnym, z występującymi wojnami oraz klęskami żywiołowymi