Węgierski ambasador stawił się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w piątek (20 grudnia) przed południem. Jak przekazał rzecznik MSZ Paweł Wroński, rozmowa trwała około 10 minut, węgierskiemu dyplomacie została wręczona nota protestacyjna związana z decyzją rządu węgierskiego o przyznaniu azylu Marcinowi Romanowskiemu. Rzecznik dodał, że ponadto polski ambasador na Węgrzech został wezwany do kraju na bezterminowe konsultacje.
To pokłosie tego, co wydarzyło się w ostatnim czasie w sprawie byłego ministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Przypomnijmy, że polityk jest zamieszany w sprawę Funduszu Sprawiedliwości i podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu. Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec polityka, wcześniej Romanowski był poszukiwany listem gończym w Polsce.
Sprawa Romanowskiego i Funduszu Sprawiedliwości
Prokuratura Krajowa zarzuca Marcinowi Romanowskiemu, który był w latach 2019-2023 wiceszefem Ministerstwie Sprawiedliwości nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości - popełnienie 11 przestępstw, m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu. Przestępstwa te miały polegać m.in. "na wskazywaniu podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości".
Marcin Romanowski z azylem politycznym na Węgrzech
Przypomnijmy, że węgierski rząd udzielił w czwartek (19 grudnia) azylu politycznego posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu, podejrzanemu w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu wobec posła Europejskiego Nakazu Aresztowania. Sam Romanowski w rozmowie z "Super Expressem" ocenił:
Na pewno spotkałem się ze zrozumieniem strony węgierskiej, przedstawiłem całą moją sprawę na 40 stronach, poparłem to wszystko całym stosem dokumentów, załączników, które potwierdzają, że cała sprawa jest związana z represjami wobec mojej osoby. Przedstawiłem sprawę łamania praworządności w Polsce za reżimu Tuska. Nie mam szans w Polsce takiej na bezstronny, uczciwy proces.