Były dom Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się w Saint-Remy-les-Chevreuse pod Paryżem. Budynek wybudowano w 1890 roku. Obecnie posiadłość znajduje się na liście francuskich zabytków.
W zeszłym roku ówczesny właściciel budynku postanowił wystawić go na sprzedaż. Wykorzystał do tego ogólnodostępne serwisy sprzedaży nieruchomości i zażądał 790 tys. euro.
Rząd chciał kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie. Deklaracja Morawieckiego
Jak się okazało, dom wybitnej naukowczyni był w złym stanie i wymagał gruntownego remontu. Sprawą niszczejącego dziedzictwa zainteresował się sam premier.
"Zleciłem pilne działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem, który został wystawiony na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela. To miejsce jest ważną częścią polskiej historii. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest już w tej sprawie w kontakcie z Ambasadą RP w Paryżu" - ogłosił Morawiecki 10 maja 2021.
Na temat planowanego zakupu wypowiadali się także przedstawiciele Ministerstwa Kultury. - Bardzo się cieszę z deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. Należy rozumieć ją tak, że zrobimy wszystko, aby ten dom kupić - zapewniała w Polskim Radiu 24 Magdalena Gawin, ówczesna wiceminister w resorcie kultury.
Rok później budynek faktycznie ma nowego właściciela, ale nabywcą wcale nie jest polski rząd.
Dominika Kulczyk kupiła dom Skłodowskiej-Curie. Na posiadłość polowali też zagraniczni kupcy
W czerwcu 2022 roku o zakupie posiadłości noblistki poinformowała w swoim oświadczeniu Kulczyk Foundation. Interia donosi natomiast, że posiadłość kupiła sama Dominika Kulczyk ze swoich prywatnych środków. W procesie najprawdopodobniej nie uczestniczył polski rząd. - Nie mam wiedzy na ten temat - powiedział dziennikarzom rzecznik fundacji Grzegorz Łaguna.
Nie jest wiadome kiedy i za ile Dominika Kulczyk kupiła dom Skłodowskiej-Curie. Rzecznik fundacji poinformował jednak, że zakup miał miejsce “niedawno”. - Myślę, że to pozytywna informacja, warta odnotowania, że dom trafił w ręce polskiej właścicielki - zaznaczył. Zapowiedział także remont budynku.
W oświadczeniu Kulczyk Foundation wskazano, że "istniało realne zagrożenie, że dziedzictwo polskiej noblistki zostanie bezpowrotnie utracone. Zakupem domu zainteresowani byli bowiem kupcy spoza Polski, dla których budynek stanowił jedynie wartość mieszkalną lub inwestycyjną".
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten moment nie wypowiedziało się w tej sprawie.
Piękna inicjatywa Dominiki Kulczyk. W domu Skłodowskiej-Curie powstanie Dom Siostrzeństwa
Według zapowiedzi w posiadłości noblistki powstanie Dom Siostrzeństwa. Jest to rozszerzenie inicjatywy Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego, projektu jednoczącego kobiety z Polski i Ukrainy.
"Zainicjowana przez Kulczyk Foundation koalicja kobiet powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną" - tłumaczy fundacja w oświadczeniu przesłanym Interii.