Angela Merkel

i

Autor: Shutterstock Angela Merkel

Wydatki Angeli Merkel

Rząd Niemiec wzywa Angelę Merkel do oszczędności. Była kanclerz wydaje za dużo?

2022-11-06 10:07

Niemiecka koalicja rządząca upomniała byłą kanclerz Angelę Merkel, by zachowała dyscyplinę w wydatkach związanych z jej berlińskim biurem, a także z kosztami podróży.

Niemiecki rząd wzywa byłą kanclerz do oszczędności

Rozmowy na ten temat toczyły się pomiędzy biurem kanclerskim a biurem byłej kanclerz Merkel Niemiec, w czasie których "była również mowa o zgodnej z wymogami obsadzie kadrowej" - pisze o tym w weekend niemiecki Spiegel, powołując się na raport Ministerstwa Finansów dla Komisji Budżetowej Bundestagu.

W raporcie wyjaśniono, że biuro nie zostało stworzone z myślą o "statusie", lecz zostało utworzone w celu "wypełnienia obowiązków po zakończeniu urzędowania i ciągłych zobowiązań".

Wydatki Angeli Merkel. Wydaje za dużo pieniędzy?

Przypomniano też, że "w szczególności wykluczone jest wykorzystywanie go do celów prywatnych i do generowania dodatkowych dochodów", a zwrot kosztów podróży może być brany pod uwagę jedynie "jeśli były kanclerz federalny podróżuje w imieniu i w interesie Republiki Federalnej Niemiec".

Sprawa wysokich wydatków berlińskiego biura byłej kanclerz spotkała się z ostrą krytyką, gdy wyszło na jaw, że w biurze zatrudnionych jest 9 osób.

Komisja budżetowa już w 2019 r. podjęła decyzję o redukcji etatów biur byłych kanclerzy. Zgodnie z ustaleniami miałyby dysponować maksymalnie pięcioma etatami.

Jak przypomina, Spiegel rządząca koalicja chce zlikwidować biuro byłego kanclerza Gerharda Schroedera z powodu jego bliskości do reżimu Putina.

Takiego rozwiązania domaga się lewicowa polityk Gesine Loetzsch dla wszystkich byłych szefów rządów. Jej zdaniem nie ma potrzeby utrzymywania "dożywotniego dworu monarszego", a gdyby rzeczywiście musiały być wykonane prace biurowe, to mogłaby się tym zająć administracja Bundestagu.

Sonda
Czy polityka Merkel doprowadzila do wojny na Ukrainie?
Kmdr Maksymilian Dura: "Zawsze podkreślałem, że Rosji nie należy się bać, ale tolerować" [Express Biedrzyckiej]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany