Poparcie dla rządu spada według sondażu CBOS
Poparcie dla rządu deklaruje 34 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc. wobec poprzedniego badania), jako przeciwnicy określa się 39 proc. (wzrost o 1 pkt proc.); 24 proc. deklaruje obojętność (wzrost o 1 pkt proc.), 3 proc. nie ma zdania (spadek o 1 pkt proc.).
W stosunku do września, zauważa CBOS, w relatywnie największym stopniu pogorszyły się oceny działalności rządu. Zmniejszył się odsetek ocen pozytywnych (37 proc., spadek o 3 pkt), natomiast bez zmian pozostaje liczba opinii negatywnych – 48 proc. badanych ma krytyczne zdanie o pracy urzędującego gabinetu. Więcej osób niż poprzednio nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat (15 proc., wzrost o 3 pkt proc.).
Mniejsza akceptacja dla Donalda Tuska jako premiera
Według CBOS w porównaniu z wrześniem obniżyła się też akceptacja dla Donalda Tuska jako premiera. Zadowolenie z faktu, że sprawuje on funkcję szefa rządu, deklaruje ponad jedna trzecia badanych (36 proc., spadek o 2 pkt). Tak jak w ubiegłym miesiącu połowa dorosłych Polaków nie jest zadowolona z tego, że Donald Tusk jest premierem (50 proc., bez zmian). Wzrósł odsetek osób niemających jednoznacznego zdania w tej kwestii (o 2 pkt proc., do 14 proc.)
Respondentów proszono także o ocenę polityki gospodarczej rządu
Według CBOS 38 proc. pozytywnie ocenia politykę gospodarczą rządu i jest zdania, że stwarza ona dobre perspektywy gospodarcze (spadek o 1 pkt proc.). Odmienną opinię na ten temat ma większy odsetek – prawie połowa dorosłych Polaków uważa, że polityka obecnego rządu nie stwarza szans na poprawę sytuacji gospodarczej (48 proc., spadek o 1 pkt). W porównaniu z wrześniem w największym stopniu wzrósł odsetek osób niemających sprecyzowanej opinii w tej sprawie (o 3 pkt, do 14 proc).