Szymon Hołownia

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Polska 2050

Rusza Kongres Europa 2050. Przedstawiciele PE przyjadą do Warszawy

2022-09-25 9:05

W niedzielę 25 września odbędzie się Kongres Europa 2050 otwierający Szczyt Renew Europe i Polski 2050 Szymona Hołowni. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko poinformował, że do Warszawy przyjedzie ponad 300 osób z Parlamentu Europejskiego, aby dyskutować o Europie.

Kongres Europa 2050. Europejscy politycy w Warszawie

Na zaproszenie Szymona Hołowni na kongres do Warszawy przyjedzie m.in. Stéphan Séjourne - przewodniczący Renew Europe i partii Renaissance Emmanuela Macrona, Thierry Breton - komisarz ds. rynku wewnętrznego UE, a także politycy z wielu krajów członkowskich, w tym byli premierzy i ministrowie.

Polska 2050 organizatorem wydarzenia

Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko, spotkania Renew Europe odbywają się co roku w różnych europejskich stolicach, w których frakcji ma swoich przedstawicieli. W 2021 roku spotkanie zorganizowano w Paryżu, a jego gospodarzem była partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

W tym roku organizację powierzono Polsce 2050. Będzie to pierwsze wydarzenie tej rangi w naszym kraju. "Uznajemy, że jest to docenienie naszej roli w ramach grupy Renew Europe" - przyznał wiceprzewodniczący Polski 2050. Podkreślił, że mimo iż Polska 2050 jest młodym ugrupowaniem, to Renew Europe traktuje je bardzo poważnie, a w kontekście eurowyborów zaplanowanych na 2024 rok, postrzega jako jedną z kluczowych sił współtworzących tę frakcję w Parlamencie Europejskim.

Forum w Karpaczu 2022: Andrzej Kensbok

Polska przedmiotem emocji w Unii Europejskiej

Wiceprzewodniczący przyznał również, że obecność europejskich polityków z Renew Europe w Polsce to gest, który można odczytać jako wsparcie i pomoc skierowaną do jego ugrupowania na rozpoczęcie sezonu politycznego rok przed wyborami. Ponadto, polityk zwrócił też uwagę, że Polska jest obecnie "przedmiotem wielu emocji w UE" i europosłowie Renew Europe będą chcieli osobiście przyjrzeć się temu, jak wygląda sytuacja w Polsce, a także dowiedzieć, jaka jest pozycja ugrupowań opozycji demokratycznej przed zbliżającymi się wyborami.

Kryzys energetyczny, pozycja Polski w UE i krytyka partii rządzącej

Delegaci nie będą jednak rozmawiać wyłącznie o polityce krajowej. W trakcie niedzielnego kongresu lider Polski 2050 Szymon Hołownia przedstawi swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej oraz wskaże, jaka jego zdaniem powinna być pozycja i rola Polski w Europie, szczególnie w obecnej sytuacji kryzysu energetycznego. "Nie zgadzamy się z tym, jak w tej chwili rząd PiS traktuje instytucje unijne, nie podoba nam się również to, że rząd ustawia Polskę w sytuacji nieustających konfliktów z instytucjami unijnymi" - powiedział PAP Kobosko.

Przekonywał, że Polska nie powinna być postrzegana w UE jako "wyrzutek", ale być jednym z kluczowych krajów rozgrywających najistotniejsze bieżące sprawy, w tym te dotyczące dalszych kierunków rozwoju Unii. "Powinniśmy razem z Paryżem, Berlinem, Rzymem współdecydować o tym, w którą stronę będzie szła Unia Europejska" - podkreślił. Dodał, że w tych kwestiach Polska 2050 znajduje wspólny język z partią prezydenta Macrona i z niemiecką partią liberalną FDP, która jest częścią koalicji rządzącej w Berlinie.

Renew Europe. Dyskusje o przyszłości Europy

Podczas wizyty delegatów z Renew Europe w Polsce odbędą się także spotkania bilateralne. "Mamy pytania o przyszłość Europy, o powiększanie Unii Europejskiej, a także o zasady, które funkcjonują w Unii, m.in. te dotyczące jednogłośności przy podejmowaniu kluczowych decyzji" - wyliczył wiceprzewodniczący.

Europosłanka Polski 2050 Róża Thun, która w ubiegłym roku dołączyła do Renew Europe, powiedziała PAP, że będą to bardzo ważne rozmowy "krystalizujące wizję na przyszłość". Zdradziła także, że w swoim wystąpieniu, jakie wygłosi na kongresie będzie mówić o suwerenności. "Zawsze podkreślam, że suwerenni jesteśmy wtedy, kiedy jesteśmy silną Unią Europejską, kiedy razem z innymi współdecydujemy o kształcie polityki, w tym również polityce środowiskowej całego kontynentu, o bezpieczeństwie, budżecie" - wyliczyła. Dodała, że nasza suwerenność i bezpieczeństwo w znacznym stopniu zależy od tego, jak bardzo aktywni i jak mocno związani jesteśmy w sojuszach, które podpisaliśmy.

Dopytywana, czy w obecnej sytuacji zawarte wcześniej sojusze wymagają ponownego potwierdzenia, europosłanka zaznaczyła, że nic samo się nie dzieje. W jej ocenie, w sojuszach potrzebne jest zaangażowanie nie tylko polityków, ale również obywateli, działaczy społecznych i mediów. "Musimy zawsze na nowo przyjmować na siebie tę odpowiedzialność, a to wymaga stałej rozmowy, nieustannego dogadywania się i ciągłego budowania dobrych relacji oraz wyjaśniania sobie różnych spraw, tak, aby uniknąć nieporozumień" - wyjaśniła.

Kongres Europa 2050. Niedziela godz.13.00

Wizyta europarlamentarzystów Renew Europe potrwa cztery dni. W niedzielę o godz. 13 rozpocznie się kongres, w trakcie którego delegaci będą mówić m.in. o bezpiecznej Europie, płacach, podniesieniu jakości życia, sprawiedliwej i zielonej transformacji i bezpieczeństwie. Na kolejne dni zaplanowano spotkania bilateralne, podczas których poruszane mają być m.in. kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz aborcji.

Renew Europe, czyli Odnowić Europę, to trzecia co do wielkości frakcja w Parlamencie Europejskim, Polska 2050 dołączyła do niej w 2021 roku za sprawą eurodeputowanej Róży Thun. 

Sonda
Czy jesteś zwolennikiem Polski 2050?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają