Rotmistrz Witold Pilecki

i

Autor: reprodukcja Andrzej Lange/SUPER EXPRESS Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki został skazany na śmierć. Zginął od strzału w tył głowy

2022-11-07 15:38

Rotmistrz Witold Pilecki bez wątpienia jest jednym z najważniejszych polskich bohaterów. Od jego śmierci minęło wiele lat, jednak jego syn, Andrzej Pilecki, nie zamierza odpuścić krzywdy ojca. Domaga się milionów odszkodowania za okropną śmierć Witolda Pileckiego. Szczegóły są straszne.

Młodość i wybrana działalność Witolda Pileckiego

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się 13 maja 1907 roku w Ołońcu. Jako młody chłopak uczył się w szkole handlowej i należał do zakazanego wówczas przez rosyjską władzę harcerstwa. To tam uczył się zasad konspiracji, a w 1916 roku założył własną drużyną harcerską, która dokonała między innymi napadu na magazyny wojskowe pod Orłem. W latach 1918-1921 służył w Wojsku Polskim, walczył na przykład w Bitwie Warszawskiej. W 1922 roku, po swoim zdemobilizowaniu, studiował na Wydziale Rolnictwa Uniwersytecie Poznańskiego. Został ponownie zmobilizowany do Wojska Polskiego w sierpniu 1939 roku, a w październiku tego samego roku przeszedł do konspiracji, gdzie został szefem Oddziału I i wydziału uzbrojenia w Oddziale IV. Zajmował się między innymi nadzorem i organizacją tajnych skrytek na dokumenty, bibułę oraz broń palną, werbował także nowych członków. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć konspiracji było zebranie informacji o obozie koncentracyjnym Auschwitz, zorganizowanie wewnątrz ruchu oporu, a ostatecznie uwolnienie lub odbicie więźniów. Witold Pilecki trafił do obozu w nocy z 21 na 22 września 1940 roku po łapance dokonanej przez Niemców. Dzięki temu powstały tak zwane raporty Pileckiego, opisujące akty ludobójstwa w Auschwitz. W kwietniu 1943 roku udało mu się uciec z obozu wraz z dwoma innymi więźniami.

Proces i śmierć Witolda Pileckiego

Witold Pilecki został zatrzymany w maju 1947 roku, a w marcu 1948 roku rozpoczął się jego proces przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie. Został oskarżony między innymi o zorganizowanie sieci wywiadowczej na rzecz generała Andersa, zorganizowanie trzech składów broni oraz nielegalne posiadanie broni palnej czy brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień. 15 marca tego samego roku został skazany na karę śmierci, która odbyła się 25 maja 1948 roku. Witold Pilecki został zabity przez strzał w tył głowy na terenie więzienia na ulicy Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie. Nie wiadomo z całą pewnością, gdzie został pochowany. Pozostawił żonę Marię Pilecką i dwoje dzieci, Zofia Optułowicz i Andrzeja Pileckiego.

Sonda
Czy wiesz kim był Witold Pilecki?
Byliśmy w nowym muzeum w Ostrowi Mazowieckiej. Tak wygląda Dom Rodziny Pileckich