Wniosek już złożony

Syn rotmistrza Witolda Pileckiego chce 26 milionów odszkodowania od państwa. Będzie proces

2022-11-07 14:16

Rotmistrz Witold Pilecki (+ 47 l.) to jeden z bohaterów historii Polski. Był działaczem podziemia, został skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony w 1948. Andrzej Pilecki, syn rtm. Witolda Pileckiego, domaga się od państwa ponad 26 milionów złotych zadośćuczynienia i odszkodowania za krzywdę doznaną przez jego ojca. Niebawem przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbędzie się pierwsza rozprawa.

Będzie zadośćuczynienia i odszkodowanie za krzywdę doznaną przez Witolda Pileckiego? Złożono wniosek

Wniosek w imieniu Andrzeja Pileckiego złożyła kancelaria prawna z Gdyni. Dotarliśmy do treści tego wniosku. Andrzej Pilecki w rozmowie z „Super Expressem” potwierdził złożenie wniosku, nie chciał jednak rozmawiać o szczegółach. Informację o wpłynięciu takiego dokumentu i planowanej rozprawie potwierdził nam Sąd Okręgowy w Warszawie, a także Prokuratura Regionalna w Warszawie. „Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie dotyczące Witolda Pileckiego” – informuje sekcja prasowa Sądu Okręgowego. - Wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie, której dotyczy zapytanie wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prokuratura została zawiadomiona o sprawie – potwierdza nam Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

26 milionów złotych odszkodowania 

Z naszych informacji wynika, że pełnomocnicy Andrzeja Pileckiego wnioskują łącznie o kwotę 26 102 978,50 zł. Składają się na nią trzy elementy. Wniosek dotyczy zasądzenia na rzecz Andrzeja Pileckiego kwoty 25 milionów złotych wraz odsetkami „tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego na skutek wydania i wykonania wyroku WSR w Warszawie z dnia 15 marca 1948 (…)” oraz 36 422,56 zł. z odsetkami za „szkodę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego (...)” na skutek tego samego wyroku. To właśnie 15 marca 1948 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał Witolda Pileckiego - rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, oficera AK, organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, a po 1945 roku żołnierza podziemia niepodległościowego - na śmierć. Dodatkowo pełnomocnicy Andrzeja Pileckiego wnioskują o zasądzenie kwoty 1 102 978,50 zł. z odsetkami „tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego na skutek pozbawienia go wolności w okresie od 8 maja 1947r. do 25 maja 1948r.”.

Kim był Witold Pilecki? 

Witold Pilecki 8 maja 1947 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Był torturowany, został oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą. 3 marca 1948 roku rozpoczął się pokazowy proces tzw. Grupy Witolda, zakończony wyrokiem śmierci dla rotmistrza. Wyrok wykonano 25 maja tego samego roku.

Byliśmy w nowym muzeum w Ostrowi Mazowieckiej. Tak wygląda Dom Rodziny Pileckich

Tych lekcji historii nie znajdziesz w podręcznikach. 

Włącz podcast i poznaj historię ze Sławomirem Koprem!

Listen to "Pola Raksa PRZEPĘDZIŁA z domu Bogusława Lindę! Tak wyglądał ich ZWIĄZEK!" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany