PRZERAŻAJĄCE KONSEKWENCJE

Rosja planuje cyberatak na Polskę?! Gen. Drewniak: Są w stanie wyłączyć bloki w elektrowniach i zablokować strony banków

2022-09-27 9:56

Gościem wtorkowego (27 września) "Expressu Biedrzyckiej” był gen. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych i ekspert fundacji "Stratpoints”. W rozmowie z Kamilą Biedrzycką wojskowy odniósł się do informacji nt. planowanego rosyjskiego cyberataku m.in. na Polskę. - Taki atak może poważnie sparaliżować działalność państwa - ostrzegał generał.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że ukraiński wywiad przejął informacje o przygotowanym przez Rosję cyberataku na obiekty infrastruktury krytycznej Ukrainy i jej sojuszników. Chodzi tu przede wszystkim o Polskę i kraje bałtyckie. - Panie generalne, gdybyśmy mogli to rozłożyć na czynniki pierwsze. Po pierwsze, z punktu widzenia laika, co oznacza cyberatak na obiekty infrastruktury krytycznej? - zapytała Kamila Biedrzycka. 

- Taka sytuacja już kiedyś miała miejsce, w 2007 roku, gdy w Estonii próbowano zburzyć pomnik żołnierzy radzieckich. Operację przeprowadzili Rosjanie. Kraj był sparaliżowany przez dwa dni (...) - przypomniał gen. Tomasz Drewniak i podkreślił, że przeprowadzenie takiego ataku jest jak najbardziej możliwe i może poważnie sparaliżować działalność państwa. 

- Możliwy zakres działania jest bardzo szeroki - wskazał ekspert i dodał, że chodzi np. o blokowanie stron państwowych, banków i przepływów finansowych. - Oprócz tego infrastruktura krytyczna na poziomie państwa to energetyka. Już mamy problem energetyczny, a gdyby nagle się okazało, że ktoś zacznie manipulować siecią w Polsce, byłby ogromny problem - mówił. 

Rosjanie mogą wyłączyć w Polsce prąd? Ekspert wyjaśnia

- Czyli upraszczając - poprzez taki atak Rosjanie mogliby w Polsce wyłączyć prąd, ograniczyć jego dostawy? - dopytywała dziennikarka. 

- Tak, jest taka możliwość. Jeżeli udałoby im się włamać do sieci energetycznej, szczególnie systemu sterowania siecią, są w stanie powyłączać bloki w elektrowniach, przekierować przepływ energii. Są w stanie zablokować możliwość przepływów finansowych. Jest wiele możliwości, które mają bezpośredni wpływ na nas - ostrzegał generał.

Express Biedrzyckiej - Rosjanie planują cyberatak na Polskę?! Gen. Drewniak o możliwych konsekwencjach
Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?