Edward Gierek urodził się w Porąbce w 1913 roku, kiedy to mała wioska jeszcze nie znajdowała się w granicach Sosnowca. Obecnie to właśnie na terenie tego miasta znajduje się grób, w którym spoczywa były I Sekretarz KC PZPR. W 20. rocznicę śmierci Gierka nekropolię nawiedziły prawdziwe tłumy. Byli m.in. wojskowi, politycy lewicy i zwykli obywatele, pamiętający czasy jego rządów w latach 70. ubiegłego wieku. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy i przemówienia Macieja Gadaczka. Przewodniczący Miejskiej Komisji Historycznej Stowarzyszenia "POKOLENIA" w Dąbrowie Górniczej wspominał, iż dekada Gierka to czas, kiedy w Polsce powstały podwaliny pod obecnie istniejący system służby zdrowia, przemysł i zaplecze mieszkaniowe. Wyraził ubolewanie, iż obecnie autorytet I Sekretarza jest spychany na margines. - Należy utrwalać w społeczeństwie, a szczególnie w młodym pokoleniu stwierdzenie Edwarda Gierka, że "tylko na drodze wzajemnego szacunku i w poszanowaniu ludzkich wartości można tworzyć trwałe fundamenty rozwojowe dla społeczeństwa polskiego" - mówił Gadaczek. Kilka słów od siebie dodał Adam Gierek, syn zmarłego 20 lat temu polityka, a kwiaty na grobie złożył Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Nowej Lewicy.
Polecany artykuł:
- Z punktu widzenia dorosłego człowieka to był okres, w którym w czasach PRL dużo rozsądnego dla tego kraju zrobił - mówił o Gierku Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z "SE". Co ciekawe, polityk tamte lata wspomina w dość nietypowy sposób, bo był nastoletnim chłopakiem i patrzył na wszystko zupełnie inaczej. - Najlepiej pamiętam smak lodów malinowych, boisko, na którym grałem w piłkę i dziewczyny, które ciągnąłem za włosy - powiedział. Zupełnie inne wspomnienia mają Ci, którzy w tamtych latach musieli zakasać rękawy do pracy. Jedną z takich osób jest pan Stanisław Budzik. - Za czasów rządu Edwarda Gierka prowadziłem nowo wybudowaną piekarnię. Dostałem zlecenie od władz partii, że my będziemy zaopatrywać całą Hutę Katowice w pieczywo. Codziennie po dwie i pół tony wyjeżdżało do huty. Wstawałem codziennie o godz. 4.00 rano. Teraz jestem emerytem - wspomina. - Ja pracowała w wydziale oświaty w Dąbrowie Górniczej. Z ośmiu szkół zorganizowaliśmy 120 szkół i 40 przedszkoli. Czasy były trudne, bo było dużo ludzi. Była ludność przyjezdna. Trzeba było zabezpieczyć opiekę w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Składam hołd nauczycielom, którzy wtedy pracowali. Wychowaliśmy mądrych ludzi - dodaje Zofia Rolnik.
Polecany artykuł:
Edward Gierek urodził się 6 stycznia 1913 roku w Porąbce, która obecnie jest dzielnicą Sosnowca. Zmarł 29 lipca 2001 roku w Cieszynie. Był wielokrotnym posłem na sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, przez 10 lat pełnił funkcję I sekretarza KC PZPR. Tzw. gierkowska dekada to czas, kiedy polska gospodarka rozwijała się w dynamicznym tempie, jednak budowa socjalistycznego państwa kosztowała mnóstwo pieniędzy, pochodzących głównie z zagranicznych pożyczek. Kryzys gospodarczy, spowodowany m.in. zadłużeniem państwa, wywołał falę społecznego niezadowolenia, które doprowadziło do upadku komunizmu w Polsce.