Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Nowe limity dorabiania

Renciści i niektórzy emeryci nie będą zachwyceni. Od września ZUS może obciąć świadczenia

2022-08-11 5:10

Ważna wiadomość dla osób otrzymujących „wcześniejszą” emeryturę, a także dla rencistów. Od września zmniejszy się z 4364,70 do 4309,37 zł limit dorabiania do świadczenia z ZUS. Jeśli ktoś zarobi więcej, jego renta lub emerytura zostanie uszczuplona. Jeżeli zaś rencista zarobi ponad 8003,12 zł, świadczenie zostanie mu całkiem odebrane.

Za dużo zarobisz, ZUS obetnie rentę

Osoby na wcześniejszej emeryturze oraz renciści mogą pracować, ale obowiązują ich limity dorabiania. Co 3 miesiące zmienia się wysokość limitów, która zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Pilnowanie zarobków jest ważne, gdyż ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

Emerycie, sprawdź, ile dostaniesz z ZUS we wrześniu 2022

55 zł mniej do dorobienia

Bez konsekwencji można zarobić 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W II kwartale 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6156,25 zł, czyli było o prawie 79 zł niższe niż w I kwartale. Łatwo policzyć, że zmniejszy się też limit dorabiania, który wyniesie 4309,37 zł. To o 55 zł mniej od limitu obowiązującego od czerwca do sierpnia.

Przedstawione kwoty opierają się na szacunkach redakcji "Super Expressu". Ostateczna wysokość limitów dorabiania może się nieco różnić. ZUS przedstawi je w drugiej połowie sierpnia.

Politycy od kuchni - Ryszard Czarnecki

Kwota maksymalnego zmniejszenia

Po przekroczeniu limitu dorabiania emerytura lub renta będzie niższa o kwotę przekroczenia. ZUS nie może odebrać całego świadczenia, bo obowiązują go kwoty maksymalnego zmniejszenia, które wynoszą od 518,99 zł do 691,94 zł - w zależności od rodzaju pobieranego świadczenia.

Solidarność walczy z rządem o wcześniejsze emerytury. "Nie odpuścimy"

Powyżej tej kwoty ZUS odbierze rentę!

Seniorów obowiązuje też drugi limit: jeśli ich zarobki brutto przekroczą 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS całkiem zawiesi wypłatę renty lub emerytury. Od września nie będzie można zatem zarobić więcej niż 8003,12 zł (obecnie jest to 8105,79 zł).

Sonda
Czy dorabiasz na emeryturze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE