Jarosław Kaczyński, Donald Tusk

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS (2) Jarosław Kaczyński, Donald Tusk

PIERWSZE MIEJSCE ZASKAKUJE

Ranking 50 najbardziej wpływowych Polaków tygodnika "Wprost". Które miejsce zajął Kaczyński, które Tusk?

2022-11-14 10:33

Tygodnik „Wprost” opublikował ranking 50 najbardziej wpływowych Polaków. W zestawieniu pojawili się znani politycy, ale też osoby ze świata sportu, mediów, biznesu oraz celebryci. Nie zabrakło oczywiście też liderów największych partii: Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska, którzy w ostatnim czasie są bardzo aktywni. Który z nich znalazł się wyżej w rankingu? Wiemy!

Ranking 50 najbardziej wpływowych Polaków tygodnika "Wprost" 

W 2022 r. tytuł najbardziej wpływowego Polaka, w rankingu tygodnika "Wprost" zdobyli wszyscy pomagający uchodźcom z Ukrainy. Dlaczego akurat tak zdecydowano? - O polskim pomocowym zrywie usłyszał cały świat - zauważa redakcja tygodnika. Na drugim miejscu znalazł się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, natomiast trzeci w zestawieniu jest premier Mateusz Morawiecki. Podobnie jak w minionych dwóch latach redakcja wskazała zbiorowego zwycięzcę. W 2021 r. pierwsze miejsce w rankingu zajęli Polacy, którzy zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. Pod koniec roku 2020 na czele rankingu dotarli pracownicy ochrony zdrowia, którzy walczyli z epidemią. To już dwunasta edycja rankingu przygotowywanego przez kilkunastu dziennikarzy i publicystów „Wprost”.

Dlaczego zwycięzcą rankingu 2022 są pomagający uciekinierom przed rosyjską inwazją na Ukrainę Polacy? - Polska była w stanie pomóc tysiącom uchodźców z Ukrainy przede wszystkim właśnie dzięki zwykłym Polakom. Do tego nie była potrzebna żadna specustawa. Dlatego najbardziej wpływowymi Polakami zostali ci, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy. Czyli ci, dzięki którym nie załamał się system, a Polska dała radę wesprzeć ludzi uciekających przed bestialstwem Rosjan  – podkreśla redakcja "Wprost". To właśnie wojna na Ukrainie miała duży wpływ na kolejne miejsca w rankingu: - Wojna dała nam możliwość odnalezienia w sobie człowieka, ale też wywindowała wpływ wielu innych osób na nasze życie. Wzrosły notowania Mariusza Błaszczaka, który z 24. miejsca w zeszłym roku awansował do pierwszej dziesiątki rankingu – uzasadnia redakcja tygodnika.

Wojskowi na liście wpływowych Polaków: to gen Skrzypczak i gen. Polko

Na liście znalazło się dwóch wojskowych, znanych z komentowania bieżącej sytuacji na froncie wojny ukraińsko-rosyjskiej. Gen. Waldemar Skrzypczak i gen. Roman Polko zajęli 19. miejsce. - To oni w głównej mierze tłumaczyli Polakom wojnę. Ich twarze i komentarze można było zobaczyć niemal codziennie w głównych stacjach informacyjnych i czołowych portalach internetowych – uzasadnia redakcja. Faktycznie, wspomniani wojskowi bardzo często gościli też w programie "SE", czyli "Expressie Biedrzyckiej" 49. miejsce zajął organizator zbiórki internetowej na zakup Bayraktar, lewicowy publicysta Sławomir Sierakowski.

Z opozycji w pierwszej dziesiątce znalazł się tylko Donald Tusk 

Politycy, działacze związkowi, sędziowie, urzędnicy państwowi i prezesi spółek Skarbu Państwa stanowią ponad połowę zestawienie przygotowanego przez „Wprost”. Najwyżej w rankingu znaleźli się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki (drugie i trzecie miejsce). W pierwszej dziesiątce jest tylko jeden przedstawiciel opozycji – Donald Tusk. Obóz Zjednoczonej Prawicy jest reprezentowany jest także przez ministrów Jacka Sasina (5. miejsce) i Adama Niedzielskiego (9.). Piętnasty jest prezydent Andrzej Duda. W rankingu znalazło się także dwóch innych kandydatów z wyborów w 2020 r. – Szymon Hołownia (21.) i Rafał Trzaskowski (27.). Poza Trzaskowskim jedynym samorządowcem w rankingu jest zajmujący 45. miejsce prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

DALSZA CZĘŚĆ TESKTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Gen. Polko WNIEBOWZIĘTY konferencją z Tuskiem. „Wspaniałe forum wymiany myśli!”

Na liście znalazło się niewielu przedstawicieli świata gospodarki. Najwyżej znalazł się prezes Orlenu Daniel Obajtek (4.). Właściciel Polsatu i Plusa oraz współinicjator budowy małych reaktorów atomowych Zygmunt Solorz zajął siedemnastą pozycję. O sześć miejsc niżej znalazł się inny inwestor branży energetycznej Michał Sołowow. Świat gospodarki reprezentuje także jedenasty w rankingu prezes NBP Adam Glapiński (11.).

Artyści i celebryci oraz ludzie mediów w rankingu. Najwyżej Mata, ojciec Rydzyk na szarym końcu

Na liście nie zabrakło celebrytów i influencerów internetowych, takich jak:

  • raper Mata (14.),
  • Dawid Podsiadło (16.),
  • Robert Makłowicz (29.),
  • Jerzy Owsiak (42.),
  • Ewa Chodakowska (33.),
  • twórcy kanału internetowego Make Life Harder (35.) 
  • Malik Montana (48.)
  • prezes TVP Mateusz Matyszkowicz (26.),
  • Robert Mazurek (36.)
  • ojciec Tadeusz Rydzyk (43.).

Co ciekawe, jeszcze 11 lat temu ojciec Rydzyk znajdował się w pierwszej piątce. 

Iga Świątek 7. Lewandowscy są od niej niżej

Świat sportu reprezentują zawodnicy, trenerzy i działacze sportowi. Liderka rankingu WTA, dwukrotna zwyciężczyni French Open Iga Świątek zajęła siódme miejsce tuż za Donaldem Tuskiem, a przed Robertem i Anną Lewandowskimi. Redakcja uzasadnia ten wybór osiągnięciem sukcesów za sprawą „ciężkiej pracy i determinacji”. Na 19. miejscu rankingu znalazł się trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz oraz autor jego nominacji na to stanowisko, prezes PZPN Cezary Kulesza.

Sonda
Który z tych dwóch polityków: Jarosław Kaczyński czy Donald Tusk, wg Ciebie jest bardziej wpływowy?
Listen to "Polki dają w SZYJĘ? Aż chce się PŁAKAĆ... WŚCIEKŁE kobiety odpowiadają Kaczyńskiemu" on Spreaker.