Przemysław Czarnek

i

Autor: MAREK ZIELINSKI / SUPER EXPRESS Powrót nauki zdalnej? Minister Czarnek ogłosił decyzję

MOWA O 1 MLD ZŁ ROCZNIE

Przemysław Czarnek zabiera się za walkę z “mafiami oświatowymi”. Zapowiada zmiany

2022-11-02 7:51

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że obok rodziców kształcących dzieci w edukacji domowej funkcjonują “mafie oświatowe”. - Na działania takich podmiotów z budżetu państwa idzie ok. 1 mld zł rocznie. Dlatego myślę, że to nie koniec zmian w przepisach, które trzeba wprowadzać - ocenił polityk.

Szef MEiN Przemysław Czarnek wyjaśniał w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej”, że mówiąc, iż obok rodziców kształcących dzieci w edukacji domowej funkcjonują "mafie oświatowe", które wykorzystują luki w przepisach (dlatego system trzeba uszczelnić), miał na myśli m.in. placówki, które są poza wszelką kontrolą i takie, które mają tzw. martwe dusze, czyli dzieci i młodzież z zagranicy, bądź też z innych województw.

Minister wskazał, że samorządy nie są w stanie tego skutecznie sprawdzić, bo dostęp do Systemu Informacji Oświatowej jest dziś ściśle reglamentowany. - Na działania takich podmiotów z budżetu państwa idzie ok. 1 mld zł rocznie - podał minister Czarnek, komentując trwające prace nad projektem zmian w przepisach oświatowych. 

Jednym ze sposobów walki z nadużyciami - jak wskazano w omówieniu wywiadu - jest zmiana w systemie kontroli szkół niepublicznych, tak by zmniejszyć ryzyko ukrycia dokumentacji, uzupełnienia jej ad hoc czy znalezienia powodu, dla którego kontrola nie może dojść do skutku.

Zmiany w edukacji domowej. Czarnek mówi o licznym gronie zwolenników

Minister tłumaczył też, dlaczego zmiany w przepisach dotyczących edukacji domowej były niezbędne, choć poprzednie weszły w życie raptem w lipcu 2021 r. - W pewnym zakresie z tej formy edukacji uczyniono sposób na biznes przy pomocy środków publicznych. Nie można wymagać, by potężne pieniądze szły na edukację domową, a z drugiej strony oczekiwać od państwa, że nie będzie miało nad nią żadnej kontroli - podkreślił.

Redakcja zauważa, że propozycje zmian poskutkowały powstaniem szerokiej koalicji ich krytyków, od Konfederacji po Lewicę. Sam minister przekonuje jednak, że zyskał też liczne grono sojuszników, z samorządowcami na czele, bo to właśnie samorządy tracą finansowo na tego rodzaju nadużyciach.

Dlaczego Czarnek wspiera organizacje chrześcijańskie? “Sprawiedliwość dziejowa” 

Minister Czarnek wyjaśnia też, dlaczego chętnie wspiera finansowo organizacje, stowarzyszenia i placówki odwołujące się do wartości chrześcijańskich.  - W poprzednich latach ewidentnie faworyzowano w przydziale publicznych środków organizacje reprezentujące poglądy dalece liberalne, lewicowe. I wtedy nikt nie robił z tego zarzutu -  powiedział. Przyznał, że traktuje to jako rodzaj... sprawiedliwości dziejowej. 

Czarnek o podręczniku hit autorstwa prof. Roszkowskiego. Mówi o nagonce!
Sonda
Czy Przemysław Czarnek jest odpowiednią osobą na stanowisku ministra edukacji?
Listen to "Polska edukacja do poprawki. DROGOWSKAZY" on Spreaker.