Lech Wałęsa, Sławomir Cenckiewicz

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express, Tomasz Radzik/Super Express

Koniec sporu?

Proces Cenkiewicza z Wałęsą. Znamy decyzję sądu

2023-03-10 21:22

Sławomir Cenckiewicz wygrał w piątek przed Sądem Okręgowym w Warszawie, proces z byłym prezydentem Lechem Wałęsą - napisał portal i.pl." Uzasadnienie sędziego Andrzeja Kuryłka z Sądu Okręgowego było jak orka..." – podkreślił cytowany przez i.pl znany historyk.

Cenckiewicz wygrał proces z Wałęsą

Informację o wygranym procesie Cenckiewicz przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Wygrałem w całości! Uzasadnienie sędziego Andrzeja Kuryłka z Sądu Okręgowego było jak orka… Precz z komuną i agenturą! Wolne sądy i wolna Polska!" – napisał na Facebooku historyk.

"Przed ogłoszeniem wyroku, historyk przyznawał, że jest to jeden z najbardziej absurdalnych procesów, w jakim przyszło mu uczestniczyć. Lech Wałęsa pozwał bowiem Cenckiewicza za bezprawne zacytowanie książek, w których autorzy opisali młodzieńcze lata życia Wałęsy i akcje sztacheciarskie. Chodzi o publikacje: "Nagi prezydent. Życie polityczne Lecha Wałęsy" Rogera Boyesa oraz "Lech Wałęsa. Idea i historia. Biografia polityczna legendarnego przywódcy 'Solidarności' do 1988 roku" Pawła Zyzaka" - napisał historyk.

"Zacytowałem, a do tego dodałem dokument SB/MO z 15 XI 1966 r. (sygn. archiwalna bydgoskiego IPN - IPN BY 069/258, t. 18, k. 336) potwierdzający ustalenia Boyesa i Zyzaka" – pisał Cenckiewicz, cytowany przez i.pl. Wszystkie trzy wskazane fragmenty książki Wałęsa. Człowiek z teczki, których publikacja rzekomo naruszała jego dobra osobiste, nie są mojego autorstwa, lecz stanowią cytaty zaczerpnięte z innych, wskazanych w książce wiarygodnych książek i źródeł - napisał Cenckiewicz.

Historyk - jak dodano - zwrócił ponadto uwagę, że Lech Wałęsa nie pojawił się na żadnej rozprawie w tym procesie, "a sąd okłamywał ciężką chorobą i opowieścią o leżeniu w łóżeczku, podczas gdy przyjmował gości w ECS i brał udział w konferencji...".

Sonda
Czy Lech Wałęsa współpracował z SB?
Kaczyński rusza w Polskę. Jest plan
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany