Historyczna wizyta

Prezydent Zełenski: jestem w Waszyngtonie, by podziękować USA za wsparcie

2022-12-21 22:51

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyleciał w środę do Waszyngtonu, gdzie będzie przebywał z kilkugodzinną wizytą. Zełenski dotarł do stolicy USA na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego, który wyleciał z Polski. Prezydent Ukrainy m.in wygłosi przemówienie na specjalnej połączonej sesji Kongresu USA.

 Historyczna wizyta. Prezydent Zełenski w USA

Według stacji CNN, Zełenski miał wylądować w bazie Andrews pod Waszyngtonem. Zełenski dotarł do stolicy USA na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego, który wyleciał z Polski. O godz.20 czasu polskiego w Białym Domu, prezydent Ukrainy został oficjalnie powitany przez prezydenta USA Joe Bidena. Podczas spotkania z prezydentem USA w Gabinecie Owalnym Białego Domu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział "mam dla pana prezent od prawdziwego bohatera, kapitana baterii HIMARS" i wręczył Joe Bidenowi Krzyż Bojowych Zasług wraz z listem od żołnierza.

Na godz. 22.30 planowana została wspólna konferencja prasowa obu przywódców. - Putin eskaluje agresję na Ukrainę, chce, żeby życie Ukraińców było jak najtrudniejsze (...) Amerykanie rozumieją, że wojna na Ukrainie jest częścią czegoś większego, są gotowi, by przeciwstawić się ciemiężcom - powiedział w czasie wystąpienia prezydent Biden. - dziś zobowiązujemy się do przekazania 374 mln dolarów na pomoc humanitarną dla 1,5 mln Ukraińców - dodał i wskazał, że Rosja używa zimy jako broni.

Natomiast o godz. 1.30 w nocy ze środy na czwartek Zełenski ma wygłosić przemówienie na specjalnej połączonej sesji Kongresu USA. Po przylocie do USA prezydent Zełenski powiedział:

- „ Jestem dzisiaj w Waszyngtonie, by podziękować amerykańskiemu narodowi, prezydentowi i Kongresowi za tak potrzebne wsparcie; przyjechałem tutaj także po to, by kontynuować współpracę z USA w celu przybliżenia naszego zwycięstwa”. - "W przyszłym roku musimy zwrócić ukraińską flagę i wolność całej naszej ziemi, wszystkim naszym ludziom" - zadeklarował Zełenski. Zapowiedział również, że przeprowadzi w Waszyngtonie "serię negocjacji w celu wzmocnienia odporności i zdolności obronnych Ukrainy".

Sonda
Czy Putin przegra wojnę?
Express Biedrzyckiej - gen. Stanisław KOZIEJ - Z Putinem u władzy ta wojna się nie skończy
Listen on Spreaker.