Antony Blinken

i

Autor: PAP/EPA/JIM LO SCALZO Antony Blinken

Ważna deklaracja

Blinken potwierdza: Ukraina dostanie system Patriot

2022-12-21 19:20

Jeszcze przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie, sekretarz stanu Anthony Blinken potwierdził, że USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 1,85 mld dolarów. Częścią pomocy będzie m.in. system obrony powietrznej Patriot.

Historyczna wizyta i Patrioty dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden spotka się w środę wieczorem 21.12. w Białym Domu z prezydentem Zełenskim, który opuścił Ukrainę po raz pierwszy od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na jego kraj.

Jak poinformował w środę portal Politico, Waszyngton ogłosi podczas wizyty kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości blisko 2 mld dolarów. Znajdą się w nim systemy obrony powietrznej Patriot, a także m.in. zestawy JDAM (Joint Direct Attack Munition), dzięki którym możliwe jest przekonwertowanie niekierowanych bomb lotniczych w naprowadzane satelitarnie pociski. Nowy pakiet ma obejmować również amunicję artyleryjską. Informację o nowej pomocy dla Ukrainy podała również agencja Reutera - „Pakiet obejmuje wsparcie w wysokości 1 mld dolarów na rzecz zapewnienia Ukrainie "rozszerzonej obrony powietrznej i zdolności do przeprowadzania precyzyjnych ataków" oraz dodatkowo 850 mln dolarów w ramach "pomocy w sferze bezpieczeństwa" .

Sonda
Czy rakiety Patriot od Niemiec powinny zostać przekazane Ukrainie?
Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany