Prezydent Andrzej Duda wybrał się do Turcji na spotkanie z prezydentem Erdoganem. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział dziennikarzom przed wylotem prezydenta Dudy, że Turcja jest jednym z kluczowych sojuszników w regionie, zwłaszcza w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i możliwości rozszerzenia działań rosyjskich na region. - Dzieje się to w momencie, kiedy wyjaśnia się wiele spraw w sąsiedztwie Turcji. Szczególnie cieszy proces pojednania z Armenią, dzięki któremu Rosjanie tracą jeden z największych lewarów wpływu na Zakaukaziu – dodał Kumoch. Wskazywał też, że zarówno Polska, jak i Turcja robią wiele, żeby wspierać Ukrainę w jej oporze przeciwko inwazji rosyjskiej. Wizyta prezydenta Dudy w stolicy Turcji ma roboczy charakter.
Ważne rozmowy prezydentów Dudy i Ergodana
Turcja podobnie jak Polska angażuje się w negocjacje pokojowe pomiędzy Rosją i Ukrainą. W czwartek 10 marca w tureckiej Antalyi odbyły się trójstronne rozmowy z udziałem szefów MSZ Ukrainy, Rosji i Turcji - Dmytra Kułeby, Siergieja Ławrowa i Mevluta Cavusoglu. Wtedy też Erdogan rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z prezydentem USA Joe Bidenem. W rozmowie telefonicznej zadeklarował, że dla Ankary jest ważne jest, by utrzymywać dialog zarówno z Kijowem, jak i z Moskwą, by zapobiec pogłębianiu się ukraińsko-rosyjskiego konfliktu zbrojnego.
Wspólne wystąpienie prezydentów
Recep Tayyip Erdogan: - Omawialiśmy stosunki między Polską a Turcją oraz sposób, w jakie możemy wzmocnić te relacje. (...) Będziemy kontynuować dyplomatyczna drogę do zażegnania konfliktu. (..) To, co prezentuje sobą Polska, jest szczególnie godne podziwu - przyznał prezydent Turcji odnosząc się do pomocy, jaką Polska udziela Ukaranie.
Andrzej Duda zapowiedział, że zaprosił Erdogana do Polski w połowie roku. Jak dodał: - Cieszę się, że prezydent Turcji przyjął moje zaproszenie do Warszawy. (...) Głównym tematem rozmowy z prezydentem Erdoganem były relacje polsko-tureckie i nasza współpraca - także militarna. Przestrzeń wzajemnej wymiany gospodarczej jest ogromna i chcielibyśmy ją wykorzystać z pożytkiem dla naszych krajów.
Prezydent Duda dodał, że w Polsce mamy już kryzys uchodźczy i potrzebujemy, jako Polska, wsparcia. Zaapelował też do społeczności międzynarodowej o pomoc w tym temacie. - Liczę, że wspólnota międzynarodowa w sposób ofiarny włączy się w proces odbudowy infrastruktury na Ukrainie, by państwo to mogło się normlanie rozwijać.