Andrzej Duda desygnował premiera

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

Wybory marszałków

Prezydent atakuje opozycję. To nie ma nic wspólnego z demokracją! O co chodzi?

2023-11-19 13:48

Sytuacja, w której PiS, największy klub parlamentarny nie ma swoich przedstawicieli we władzach Sejmu i Senatu, nie ma nic wspólnego z zasadami demokracji; realizowana jest specyficzna forma odwetu - mówił prezydent Andrzej Duda w opublikowanym w niedzielę (19.11) fragmencie wywiadu z tygodnikiem "Sieci".

Przedstawiciele koalicji nie przekonali prezydenta

Duda w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", której fragment opublikowano w niedzielę zauważa, że brak przedstawicieli zwycięskiej partii w prezydium Sejmu i Senatu świadczy o "rozbieżnościach między deklaracjami padającymi w przestrzeni publicznej a praktyką".

"Z jednej strony słyszymy pięknie brzmiące hasła o demokracji, z drugiej realizowana jest specyficzna forma odwetu (...). Sytuacja, w której największy klub parlamentarny, (...) nie ma swoich przedstawicieli we władzach Sejmu i Senatu, nie ma nic wspólnego z zasadami demokracji" - powiedział.

Prezydent odniósł się też do swojej decyzji o powierzeniu misji powołania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiego.

"Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi nie przekonali mnie, że warto zrezygnować z dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje misję tworzenia rządu. W ramach obowiązującej konstytucji wszyscy prezydenci, także moi poprzednicy, prezydenci Kwaśniewski, Kaczyński i Komorowski, zawsze powierzali misję tworzenia rządu zwycięskiemu ugrupowaniu. Tegoroczne wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość" - wyjaśnił.

Prezydent powiedział, że podczas konsultacji z przedstawicielami koalicji chciał "zobaczyć wspólny i jednolity program" oraz usłyszeć jak najwięcej konkretów. "Tego zabrakło" - dodał.

"Po drugie, w bardzo ważnych, fundamentalnych kwestiach podczas tych rozmów przedstawiciele poszczególnych obozów politycznych, deklarujących dzisiaj stworzenie koalicji, mówili zupełnie odmienne rzeczy. Choćby dotyczące kluczowych kwestii odnoszących się do suwerenności Polski" - powiedział.

Poniżej zobaczycie galerię zdjęć, jak mieszka Andrzej Duda:

Quiz. Który prezydent to powiedział? Pierwsze pytanie to łatwizna! Poradzisz sobie z resztą?

Pytanie 1 z 12
Który prezydent to powiedział?: "Ja panu mogę nogę podać"
Duda nie dotrwa do końca kadencji?! Prof. Chmaj: Taka możliwość istnieje. | Dudek o Polityce