Andrzej Duda w Nowym Jorku czyta Super Express

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Korespondencja z prosto USA

Prezydent Andrzej Duda: Bez względu na to, kto rządzi w USA, ważny jest sojusz polsko-amerykański [TYLKO U NAS]

2024-04-17 21:13

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Dudą przebywa w USA. Wiadomo, że spotka się on około 19:30 czasu lokalnego z Donaldem Trumpem na kolacji w Trump Tower. Ta wiadomość wzbudziła duże zainteresowanie mediów. - Bez względu na to, kto rządzi w USA, ważny jest sojusz polsko-amerykański - mówi "Super Expressowi" prezydent Andrzej Duda.

Zapowiedź spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem wzbudziła ogromne emocje. Część polityków ostro krytykowała głowę państwa, podkreślając, że może to popsuć relacje Warszawa - Waszyngton. W rozmowie z redaktorem naczelnym "Super Expressu" Grzegorzem Zasępą, prezydent Andrzej Duda postawił jasno sprawę spotkanie z Trumpem i mówi, dlaczego się na nią zdecydował. 

Andrzej Duda o spotkaniu z Trumpem: Bez względu na to kto rządzi w USA, ważny jest sojusz polsko-amerykański 

Jaki jest cel spotkania prezydenta Dudy z byłym prezydentem USA? Czy porozmawia z Trumpem, by okazać mu poparcie, czy po to, aby przekonać Republikanów, by pomogli Ukrainie? - Jestem prezydentem już niemal dziewiąty rok. Spotykałem się i będę się spotykał z przyjaciółmi, którzy pełnili urzędy prezydenta i z którymi współpracowałem na arenie międzynarodowej. Tak jest również z prezydentem Donaldem Trumpem, którego prezydentura była bardzo owocna w relacjach polsko-amerykańskich i znacząco przyczyniła się do zwiększenia bezpieczeństwa Polski i całego regionu, chociażby przez wzrost liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju. Dlaczego spotykamy się teraz? Ponieważ jesteśmy w tym samym miejscu, w tym samym czasie - ocenił. 

Jak w takim razie Andrzej Duda ocenia uwagi, które pojawiły się w Polsce, a dotyczą spotkania? - W naszym interesie jest przedstawianie naszych spraw wszystkim wpływowym politykom wśród naszych sojuszników. Kilka tygodni temu byłem w Waszyngtonie, gdzie rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem, ale też kongresmenami: zarówno z Demokratami, jak i Republikanami. Ponieważ bez względu na to kto rządzi w Ameryce, ważny jest sojusz polsko-amerykański - stanowczo podkreślił w rozmowie z "Super Expressem" prezydent Polski.

Prezydent Duda o amerykańskim wydaniu "Super Expressu" w USA: Dziękuję za państwa działalność

Nie mogło też zabraknąć pytania o polską prasę w USA. "Super Express" jest ostatnim ukazującym się polskim dziennikiem dla Polonii. Czy w takim razie polskie media mają rolę do odegrania w Stanach? - Polskie media adresowane do Polonii spełniają niezwykle ważną rolę. Kształtują wizerunek naszego kraju, pielęgnują naszą kulturę. Są też ważnym źródłem wiedzy i kanałem łączności z ojczyzną dla Polaków mieszkających za granicą. Dziękuję za państwa działalność - powiedział w rozmowie z naczelnym "Super Expressu" prezydent Andrzej Duda. 

Tak wożą Andrzeja Dudę w USA
Sonda
Dobrze, że Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w USA?