Konieczne są wspólne zbrojenia
Jak czytamy na stronie prezydent.pl, Duda wskazywał na konieczność jak najszybszego dostarczenie broni Ukrainie, która realnie pozwoli wyprzeć rosyjskich okupantów z ukraińskiej ziemi.
– Ponadto musimy konsekwentnie i szybko zwiększać nasze siły i potencjał wojskowy NATO jako całości. To jedyny skuteczny sposób odstraszania Rosji i działanie prewencyjne. Rosja bowiem nigdy nie atakuje tych, którzy są silni! – zaznaczył.
W opinii Andrzeja Dudy, musimy zdać sobie sprawę, że najbardziej realistycznym scenariuszem dla zapewnienia Ukrainie zwycięstwa w długotrwałej wojnie, jest rozwinięcie zdolności bojowych w najbardziej przemyślany i skuteczny sposób.
Zwrócił uwagę, że do tego niezbędna jest odpowiednia baza przemysłowa – także ta związana z produkcją broni i amunicji.
– Zachód ma w tym względzie wiele luk do wypełnienia. Musimy zapewnić, że nasza własna baza przemysłowa możliwie najszybciej osiągnie pełną gotowość i musimy zwiększyć nasze zdolności produkcyjne – mówił.
"Mroczny cień agresji Rosji na Ukrainę kładzie się nie tylko na bezpieczeństwie transatlantyckim, ale także rozciąga się na cały globalny system bezpieczeństwa" – stwierdził prezydent i dodał, że Sojusz Północnoatlantycki nie może sobie pozwolić na bycie biernym obserwatorem. Musimy wszyscy indywidualnie, ale zarazem kolektywnie, budować potężne siły zbrojne, bo to zaowocuje zbiorowym bezpieczeństwem Sojuszu" stwierdził Duda.
Prezydent będzie rozmawiał o gospodarce. Na agendzie rozmowy o technologii wodorowej
Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda spotkał się później z Porucznik Gubernator Kolumbii Brytyjskiej Janet Austin. Rozmowa dotyczyła m.in. polsko–kanadyjskiej współpracy gospodarczej, a także premierem prowincji Kolumbia Brytyjska Davidem Eby m. in. o współpracy gospodarczej, w tym w zakresie zielonych technologii.
W planach polskiego prezydenta jest też rozmowa z premierem Justinem Trudeau oraz udział w Konwencji Wodorowej.
Prezydent wskazywał, że Polska jest trzecim w UE i piątym na świecie producentem wodoru. – Będziemy mówili o rozwoju nowoczesnych technologii wodorowych, także o możliwości wykorzystania wodoru choćby w przemyśle motoryzacyjnym – mówił Andrzej Duda.
Źródło: materiały prasowe