UE musi się zbroić. Przywódcy zapewniają o pełnej solidarności
Na wspólnej konferencji prasowej z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem, szef polskiego rządu podkreślił, że "Polska i Niemcy jako dziś najbardziej zaangażowane (kraje) w pomoc Ukrainie muszą wziąć na siebie wspólną odpowiedzialność za kontynuowanie tej polityki i za zmobilizowanie całej UE na rzecz zwiększenia możliwości obronnych Unii i naszych państw".
Jak mówił Tusk " pierwszym przykazaniem powinna być jednośc Europy wobec agresywnej polityki Rosji, naszym priorytetem jest odbudowa siły miltarnej UE. Polska i NIemcy muszą wziąć odpwoiedzialnośc za zmobilizowanie innych krajów europejskich i intensfikacji działań zwiększających obronnośc UE. Powinniśmy oczekiwać od naszych partnerów zza Oceanu, aby byli wierni treści art 5 NATO" -podkreślał Tusk.
Scholz stwierdził, że "jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo innych państw, m.in krajów bałtyckich. Bardzo chętnie współpracujemy z Polską" - zapewniał kanclerz. Bezpieczeństwo Polski jest też naszym bezpieczeństwem, czujemy się za to współodpowiedzialni - powiedział w poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz. "Łączy nas dziś pragnienie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa w Europie" - dodał.
"Proponuję, abyśmy nadali nowy impet Trójkątowi Weimarskiemu, tak, aby nadać nowy impuls UE - powiedział w Berlinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz. "Naszym wspólnym celem jest rozszerzenie Unii o dalsze kraje członkowskie i chcemy, aby to stało się niebawem rzeczywistością" - podkreślił.
Kanclerz Niemiec podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z Tuskiem, że uzgodnienie przez UE pakietu pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro do 2027 r. stanowi sygnał wysłany do USA. Wyraził nadzieję, że kongres amerykański też zatwierdzi niezbędne środki na wsparcie Ukrainy.
Scholz nawiązał też do tego, że premier Tusk przybył do Berlina z Paryża. "Ścisła współpraca naszych trzech krajów jest dla nas bardzo ważna, dlatego proponuję, abyśmy nadali nowego impetu Trójkątowi Weimarskiemu tak, aby nadać nowe impulsy UE" - powiedział.
Dalej premier Tusk pytany był o bezpieczeństwo energetyczne. Jak przyznał energetyka jądrowa jest alternatywą dla Polski. "Tak długo, jak będę premierem Polska będzie nakierowaną na współpracę europejską" - zapewniał premier podczas konferencji prasowej.
Kanclerz Niemiec mówił też o dobrych - jego zdaniem - polsko-niemieckich stosunkach gospodarczych. Dziękował Polsce za to, że wsparła Niemcy w ich wysiłku na rzecz zachowania bezpieczeństwa dostaw energii, gdy ustały dostawy energii z Rosji. "Nie możemy zniszczyć wysiłków na rzecz transformacji energetycznej i w walce na rzecz ochrony klimatu" - zadeklarował.
W jego ocenie Trójkąt Weimarski będzie miał tylko wtedy sens, jeśli bedziemy rozwiązywać realnie problemy. - Nie ma żadnego powodu żeby, potęga cywilizacyjna i gospodarcza jaką jest UE żeby była niewydolna militarnie. Pieniądze tu nie są problemem tylko przekonanie, że nie opuścimy Ukrainy. Trójkąt Weimarski może odegrać tu wiodącą rolę -mówił Tusk.
Również w poniedziałek z wizytą do Paryża udał się szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który spotyka się tam z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Stephanem Sejourne i Annaleną Baerbock.
Te trzy kraje tworzą Trójkąt Weimarski. Spotkanie ma służyć zapowiedzianemu w styczniu przez Sikorskiego odnowieniu formuły tej struktury.
Utworzony w 1991 roku Trójkąt Weimarski służy jako platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE. Obecnie znaczenie Trójkąta ewoluuje w kierunku odpowiedzi na bieżące realia polityczne.