Bartłomiej Sienkiewicz i abp Marek Jędraszewski

i

Autor: TOMASZ RADZIK / ART SERVICE / SUPER EXPRESS Bartłomiej Sienkiewicz i abp Marek Jędraszewski

Prawnuk Henryka Sienkiewicza zabrał głos ws. katastrofy smoleńskiej. Abp Jędraszewski mu tego nie zapomni

2022-04-12 9:15

W niedzielę obchodziliśmy 12 rocznicę katastrofy smoleńskiej, zaś w poniedziałek byliśmy świadkami prezentacji raportu Antoniego Macierewicza. Tezy w nim zawarte wywołały duże poruszenie i ogromną falę dyskusji w mediach społecznościowych. O swoją opinię dotyczącą raportu podkomisji smoleńskiej zapytany został Bartłomiej Sienkiewicz we wtorkowy poranek w Polsat News. Prawnuk Henryka Sienkiewicza wypowiedział słowa, które z całą pewnością nie spodobają się Jarosławowi Kaczyńskiemu.

W poniedziałek poznaliśmy sensacyjne doniesienia o przyczynach i przebiegu katastrofy smoleńskiej. Według raportu podkomisji smoleńskiej, kierowanej przez Antoniego Macierewicza, to nie była katastrofa, tylko zamach! – Ponad 20 świadków słyszało co najmniej dwie eksplozje, widziało wybuch i rozpad samolotu – oznajmił były szef MON, który następnie zaprezentował efekty badań kierowanego przez niego zespołu. Wywołało to spore poruszenie w prawej i lewej strony polskiej sceny politycznej. Tomasz Sakiewicz przekonywał nas w rozmowie, że w takim przypadku NATO jest zobowiązane ujawnić nam swoją wiedzę o tych wydarzeniach (wskazał tu przede wszystkim USA i Wielką Brytanię). – Wielu ludzi na Zachodzie przyzna teraz Polakom rację, bo wreszcie przejrzą na oczy – przekonywał z kolei Ryszard Czarnecki.

Zobacz: Ostatnie chwile w kabinie Tupolewa. Porażające słowa, gdy samolot uderzał już o drzewa

Zupełnie odmienne zdanie prezentował chociażby Maciej Lasek. Były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w TVN24 przekonywał, że żaden zapis "nie potwierdza dźwięku wybuchu". - 10 kwietnia prezydent Lech Kaczyński spóźnił się na ten lot. Gdyby przyjechał wcześniej, być może pogoda byłaby nieco lepsza. Może by się udało wylądować. Trudno powiedzieć - dodawał.

W galerii poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądały niedzielne uroczystości na warszawskich Powązkach Wojskowych

We wtorek w programie "Graffiti" stacji Polsat News gościł Bartłomiej Sienkiewicz, który również postanowił odnieść się do tych tragicznych wydarzeń. Nie jest on fanem raportu Antoniego Macierewicza, który ocenił brutalnie. - Nie widzę powodu, by zwracać uwagę na materiał, który w sierpniu przedstawili Komisji Obrony Narodowej, której jestem członkiem. Nawet posłowie PiS nie mieli odwagi tego bronić. Wszyscy mają dość obrzydliwych kłamstw i nie chcą mieć z tym nic wspólnego - stwierdził Sienkiewicz. Jak jednak podkreślił, "problem nie leży w Antonim Macierewicz i pseudospecjalistach".

Problemem jest Kaczyński. Dlaczego uruchomił teraz tę wielką maszynę propagandy i kłamstwa? Moim zdaniem, nie ma nic w magazynku. Idą drożyzna, idzie inflacja. Trzeba było sięgnąć po najbardziej prymitywne i stare narzędzia

Podkreślił przy tym, że prezes PiS "uruchomił w środku wojny w Ukrainie kolejną histerię dzielącą Polaków". - Dlaczego? Niech odpowie, dlaczego, bo wszystkie powody, które podał, są fałszywe - zaznaczył Sienkiewicz. Odniósł się on też do słów abp Marka Jędraszewskiego, który w swoim niedzielnym kazaniu powątpiewał, jakoby katastrofa smoleńska była wyłącznie tragicznym wypadkiem. - Biskupi cierpią na pewien syndrom wszechwiedzy. Co Jędraszewski może wiedzieć o wypadkach lotniczych? Nie mówiąc, że jest postacią, która powinna zasiadać w organach wykonawczych PiS, bo taką rolę pełni. To upadek kościoła - bezpardonowo ocenił Sienkiewicz.

Sonda
Czy wierzysz, że kiedykolwiek poznany prawdę o katastrofie w Smoleńsku?
Express Biedrzyckiej - Maciej Lasek: Kaczyński i Macierewicz działają na rękę Putinowi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE