Instytut Pamięci Narodowej

i

Autor: brak danych Instytut Pamięci Narodowej

Poznajesz parę ze zdjęcia? Pilnie poszukiwana tożsamości młodych ludzi przez IPN

2021-12-02 10:54

Kim są uśmiechnięci młodzi ludzie ze starego zdjęcia? Tożsamość kobiety i mężczyzny chce ustalić Instytut Pamięci Narodowej, który opublikował fotografię na Facebooku. Zdjęcie pochodzi z kolekcji warszawskiego fotografa Henryka Śmigacza. - Może ktoś z Was rozpozna na nim swojego ojca, dziadka, babcię czy prababcię? - pyta internautów IPN.

IPN poszukuje informacji na temat tego, kim jest para młodych ludzi ze starego zdjęcia. Czy to małżonkowie, narzeczeni, a może krewni? Zdjęcie przedstawia uśmiechnięte osoby, które stoją na tle ruin, czy to może zburzona po wojnie Warszawa? To bardzo prawdopodobne. Instytut Pamięci Narodowej liczy na pomoc internautów, którzy w bohaterach zdjęcia rozpoznają swoich krewnych albo rozpoznają miejsce wykonania zdjęcia. - Dwoje młodych ludzi, starannie, niemal odświętnie ubranych. Uśmiechają się do obiektywu. Ona w jednej ręce trzyma małą torebkę, w drugiej koszyczek, on niesie zwinięty rulon – być może plakat lub szkic… Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu – stosy ruin za plecami bohaterów zdjęcia…- tak brzmi opis fotografii umieszczonej w Internecie przez IPN.

CZYTAJ TEŻ>>>Dymisja Bortniczuka. Szykują wniosek o jego odwołanie! Wszystko przez Mejzę

Zdjęcie trafiło do IPN dzięki córce i wnuczce fotografa Henryka Śmigacza w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. Wspomniany fotograf zajmował się dokumentacją zniszczeń okupowanej Warszawy i powstania warszawskiego.

SPRAWDŹ>>>Znasz dziewczynę ze zdjęcia? Potrzebna pilna pomoc!

Sonda
Czy masz stare, rodzinne fotografie?
Wystawa IPN na rynku w Ostrowie Wielkopolskim
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany