Joanna Senyszyn

i

Autor: Paweł Dąbrowski Joanna Senyszyn

Posłanka Senyszyn upomina się o osoby głuche. Apeluje do przedstawicieli władzy

2020-03-20 17:23

Joanna Senyszyn to jedna z tych posłanek, które nie mogą obojętnie patrzeć na ludzką krzywdę lub nierówne traktowanie osób. Posłanka Lewicy upomniała się, aby osoby głuche miały lepszy dostęp do informacji w sprawie walki z koronawirusem. Obecnie wiele komunikatów nie dociera do nich, a na paskach pojawiają się jedynie numery telefonów dla osób słyszących.

- Kochani, właśnie przesłałam do rządu kolejną interwencję - poinformowała na swoim profilu społecznościowym posłanka Joanna Senyszyn. - Teraz do minister rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie zwiększenia dostępu osób głuchych do informacji ws. koronawirusa i działań władzy w tym zakresie - dodała. W swoim piśmie przytacza, że osobom głuchym znacznie trudniej jest uczestniczyć w życiu społecznym, a obecnie w związku z pandemią koronawirusa, są też gorzej i z opóźnieniem poinformowane w sprawach związanych z zapobieganiem chorobie, wprowadzanymi ograniczeniami i zaleceniami. - A przecież są pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju - zaznacza. Dlatego zwraca się do minister Marleny Maląg z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej z wnioskiem o dokonanie w trybie szybkim następujących udogodnień dla osób głuchych: tłumaczenie każdego wystąpienia prezydenta, premiera, ministrów, władz samorządowych, prezydentów miast przez tłumacza polskiego języka migowego, który stoi obok mówiącego. Posłanka Lewicy zaznacza, że tylko wtedy będzie dobrze widoczny. Ale to nie wszystko. Senyszyn uważa, że można zrobić znacznie więcej, a działania te znacznie ułatwią przekaz wiadomości dla osób głuchych. I upomina się o skuteczne poinformowanie o całodobowych wideoinfoliniach w języku migowym, m.in. na oficjalnej stronie rządu o koronawirusie. Obecnie są tam tylko numery telefonów dla osób słyszących, a - jak zauważa posłanka Senyszyn - nie ma maila, numeru komórkowego gdzie można wysłać sms ani linka do wideoinfolinii w języku migowym.

Express Biedrzyckiej - Adam Bodnar
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE