“Lex Czarnek” zawetowane przez prezydenta
Prezydent Andrzej Duda w środę (02.03) podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformował o zawetowaniu nowelizacji Prawa oświatowego. Jak wskazywał, ustawa wzbudzała duże kontrowersje, a w obecnej sytuacji na scenie politycznej potrzebna jest jedność, zgoda i skupienie się na sprawach bezpieczeństwa Polski.
— Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo do mnie, przedstawiciele opozycji, różnych środowisk o weto do ustawy o systemie oświaty, do tej zmiany ustawy. Ponieważ apeluję do państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia. Rozmawiałem dzisiaj na ten temat z ministrem Czarnkiem — mówił Andrzej Duda.
Nowacka dziękuje Agacie Dudzie. Przestaje już być "milczącą prezydentową"?
W czwartek (03.03) w porannym programie "Express Biedrzyckiej" gościła posłanka Barbara Nowacka, która angażowała się w powstrzymanie - zdaniem wielu ekspertów - krzywdzącej dla uczniów i szkół ustawy. W trakcie rozmowy postanowiła wyrazić swoją wdzięczność wobec Agaty Dudy, która to - ku zdziwieniu - wielu wzięła udział w spotkaniu w sprawie nowelizacji.
- Muszę serdecznie podziękować pani Agacie Kornhauser-Dudzie, bo znam jej pogląd na temat tej ustawy. Jej zdanie nie było bez znaczenia, wręcz przeciwnie. Myślę, że to bardzo istotną rolę odegrało jej realne zaangażowanie w problemy edukacyjne. Także, pani prezydentowo, bardzo dziękuję - powiedziała posłanka.
Nowacka podziękowała też wszystkich protestującym, samorządowcom, młodzieży. A także zwróciła się z apelem do Mateusza Morawieckiego.
- Mój wielki apel do premiera. Polska szkoła potrzebuj dobrych kuratoriów, nie politryków, ale odpartyjnienia i odpolitycznienia - zwróciła uwagę Nowacka.
Pierwsza dama podzieliła obawy nauczycieli i nauczycielek
O spotkanie w sprawie nowelizacji zwróciły się do pierwszej damy posłanki KO: Kinga Gajewska, Barbara Nowacka, Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer. Jak opowiadała Gajewska, Agata Duda podzieliła obawy co do zapisów ustawy lex Czarnek. Przede wszystkim w trzech wypadkach: zwalniania dyrektora bez wypowiedzenia, wzrostu kompetencji kuratorów, jeśli chodzi o wpuszczanie organizacji pozarządowych do szkół i inwigilowania nauczycieli.