Tuż przed wizytą w USA

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Duda o wejściu Polski do NATO: To był pokaz absolutnej jedności sceny politycznej

2024-03-11 9:22

W poniedziałek 11 marca odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołane w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydent wskazał, że celem jest "pokazanie jedności" w sprawach bezpieczeństwa przed wspólną wizytą prezydenta i premiera Donalda Tuska w USA. Przypomnijmy, że wizyta zaplanowana jest na 12 marca.

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wizytą w USA zapowiedział prezydenta Andrzej Duda, podczas wystąpienia na manewrach wojskowych Dragon-24. Przypomniał, że na wtorek 12 marca zaplanowana jest wizyta jego i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, gdzie obaj spotkają się z prezydentem USA Joe Bidenem w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydent wskazał, że podczas rozmów z prezydentem USA poruszone zostaną m.in. takie tematy, jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie Sojuszu - m.in. o Ukrainę - a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA - Chciałbym, żeby ta nasza wyprawa do USA została poprzedzona taką nieco bardziej uroczystą Radą Bezpieczeństwa Narodowego. Z góry zapowiadam, że tę Radę Bezpieczeństwa Narodowego zwołam na przyszły poniedziałek, na 11 marca rano, przed wylotem do Stanów Zjednoczonych - zapowiedział prezydent.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego 11 marca. Jakie tematy zostaną poruszone? Jeden jest kluczowy

Sprecyzował, że chodzi o rozmowę o kwestiach bezpieczeństwa "w pełnym składzie polskiej sceny politycznej". - O tym, jak wygląda sytuacja w Sojuszu Północnoatlantyckim dzisiaj, jak wygląda kwestia modernizacji naszej armii, zakupów sprzętu, jakie realizujemy, jak również o zbliżającym się szczycie NATO. Przede wszystkim chcę, żebyśmy przed tą wizytą w USA, przed wizytą w Białym Domu i spotkaniami z prezydentem Stanów Zjednoczonych i politykami w USA pokazali jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa - wskazał prezydent. - To bardzo ważne, by nasi sojusznicy widzieli, że Polska jako całość, w sensie politycznym, w sprawach bezpieczeństwa, w sprawach modernizacji polskiej armii, mówi jednym głosem - dodał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent na rozpoczęciu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego o zwiększeniu wydatkowania na obronność w krajach NATO

Prezydent Andrzej Duda już na początku spotkania wskazał, że data Rady Bezpieczeństwa nie jest przypadkowa, bo 25 lat temu weszliśmy do NATO. - To ważny moment, by podziękować tym, którzy starali się o to, by Polska weszła do NATO. Poczynając od żołnierzy niezłomnych, przez ludzi Solidarności (...) Nie można pominąć dzieła naszych rodaków w USA, którzy lobbując w Białym Domu działali na rzecz tego, byśmy stali się członkami NATO. Dziękuję polskim politykom, to był pokaz absolutnej jedności sceny politycznej. 

Prezydent podkreśla, że silnego Rosja nigdy nie waży się zaatakować: - Nikt nie odważy się zaatakować silnego NATO, silnych państw, które będą w stanie się bronić. Andrzej Duda przyznał, że będzie chciał w USA przedstawić pomysł, by w Sojuszu nie wydawać 2 proc. na obronność, ale aż 3 proc., by modernizacja armii i zapewnienie bezpieczeństwa były faktem. Zdaniem Dudy takie umocnienie jest możliwe. - Chcę zaproponować podczas naszej wizyty w Białym Domu, a także będę rozmawiał o tym z naszymi sojusznikami i Sekretarzem Generalnym NATO, by państwa wspólnie zdecydowały, że wymaganiem Sojuszu będzie wydatkowanie nie 2 procent, a 3 procent PKB. By modernizacja armii, budowanie zasobów militarnych było faktem.

Andrzej Duda mówi, że przyjęcie Ukrainy do NATO jest niezbędne, by zachować i dać gwarancję pokoju w naszej części Europy. A do Tuska zwrócił się wprost: - Cieszę się, że dostaliśmy zaproszenie. Prezydent wskazał, że wizyta w USA jest niezwykle ważna, a będzie pewnie rozpatrywana w aspekcie historycznym. - Chcę zasygnalizować, i powiem to w USA, naszym celem naszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, będzie umacnianie więzi euro-atlantyckich. 

Czym jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego i w jakim celu się ją zwołuje?

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.

NIŻEJ ZDJĘCIA Z POSIEDZENIA RADY BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

Sonda
Czy Twoim zdaniem prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk dobrze wypadną w USA?
POLITYCZNE PODSUMOWANIE TYGODNIA Z MINISTRĄ MARZENĄ OKŁĄ-DREWNOWICZ | DUDEK O POLITYCE
Nasi Partnerzy polecają